Slovník: Akumulátorové vrtačky


Akumulátorové vrtačky - Akumulátorový vrtací šroubovákAčkoli je toto nářadí ideální ke šroubování, výborně také vrtá do dřeva a kovu. Akumulátorové vrtací šroubováky s příklepem lze navíc použít k vrtání do zdiva. Velkou předností akumulátorového nářadí je volnost pohybu bez kabelu, což je ideální pro práci na místech, kde není zásuvka.

Hlavní rozdíly mezi akumulátorovými technologiemi

Nikl-kadmiové (NiCd)

Dlouhá životnost při správné údržbě. Akumulátory NiCd nabíjejte pouze tehdy, pokud jsou vybité, jinak se snižuje jejich kapacita! (to znamená, že vydrží kratší dobu a budete je muset dříve nabíjet). Jinak se jedná o nejspolehlivější typ akumulátoru, zejména při práci za vysokých a nízkých teplot. Nabízejí nejvyšší výkon, když jej potřebujete, např. při startování nebo náročných pracích. Akumulátory NiCd trpí poměrně rychlým samovybíjením, tedy vybíjejí se, i když je nepoužíváte. Tento typ akumulátorů byste měli před uskladněním vždy nabít. Kadmium škodí životnímu prostředí, a proto opotřebené akumulátory odevzdávejte na příslušná sběrná místa.

Nikl-metal hydridové (NiMH)

Tyto akumulátory mají vyšší „energetickou hustotu“ než NiCd, což znamená, že s nimi před dalším nabíjením budete moci pracovat déle. Stejně jako akumulátory typu NiCd, byste měli i akumulátory NiMH nabíjet pouze tehdy, když jsou zcela vybité. Pokud je však budete nabíjet dříve, kapacita (provozní doba) se zkrátí méně než u typu NiCd. Akumulátory NiMH trpí nejrychlejším samovybíjením, tzn. rychle se vybíjejí, i když je nepoužíváte. Tento typ akumulátorů byste měli před uskladněním vždy nabít. Materiály používané k výrobě těchto akumulátorů jsou méně škodlivé životnímu prostředí než u typu NiCd, avšak přesto je po uplynutí životnosti odevzdávejte na příslušná sběrná místa.

Lithium-iontové akumulátory (Li-ion)

Tyto akumulátory mají mnohem vyšší „energetickou hustotu“ než typy NiCd a NiMH, takže při menších rozměrech a hmotnostech poskytují stejnou provozní dobu. Také se mnohem pomaleji samovolně vybíjejí, takže většinou zůstávají nabité i po uskladnění. Tyto akumulátory můžete nabíjet kdykoliv, i když nejsou vybité, aniž by se tím snížila jejich kapacita. Akumulátory Li-Ion jsou kromě toho ve srovnání s ostatními typy nejšetrnější vůči životnímu prostředí. Lithium-iontová technologie má tedy spoustu výhod, avšak tyto akumulátory jsou ve srovnání s typy NiCd a NiMH dražší. Materiály používané k výrobě těchto akumulátorů jsou méně škodlivé životnímu prostředí než u typu NiCd, avšak přesto je po uplynutí životnosti odevzdávejte na příslušná sběrná místa.

K čemu je dobré nastavení krouticího momentu (otočný kroužek s čísly)?

What is the torque setting for (the rotating ring with figures)? - Cordless01

Nastavením krouticího momentu lze přizpůsobit utahovací sílu vrtacího šroubováku. Čím vyšší krouticí moment (vyšší číslo na stupnici), tím větší silou šroubovák působí a tím hlouběji do obrobku vrut zavrtá. Lze zvolit také speciální nastavení pro vrtání. Některé vrtací šroubováky mají též funkci příklepu, která se při tomto nastavení zapíná.

Dva typy sklíčidel pro akumulátorové vrtací šroubováky.

1) Sklíčidlo bez klíče s dvojitou objímkou: k utažení a povolení vrtáku potřebujete obě ruce. Jednou rukou pevně držte jednu objímku, druhou rukou otáčejte druhou objímkou.

2) Sklíčidlo bez klíče s jednoduchou objímkou: toto je nejpohodlnější sklíčidlo pro běžné vrtáky. Lze utahovat a povolovat jednou rukou, takže druhou můžete držet nářadí nebo vrták.


« Zpět do slovníku