Jak to začalo…

Vydáno: 26.03.2015 14:25
Jak to začalo…
Od počátku až do dnes, Bosch je tu stále s námi!

Bosch Blue story

Od vás coby řemeslníků se očekává mnoho. Není pak samozřejmé, že i vy od svého elektrického nářadí požadujete totéž?

Profesionální modré elektrické nářadí Bosch splňuje nejvyšší požadavky na výkon, přesnost a robustnost pro vynikající profesionální pracovní výsledky.

Při vývoji výrobků ve firmě Bosch velmi úzce spolupracujeme s profesionály z praxe. Naše nářadí je testováno i v extrémních pracovních situacích, jako např. na vrtných plošinách, při stavbě tunelů nebo na obrovské dřevěné konstrukci pro horskou dráhu. Proto vám profesionální modré elektrické nářadí od firmy Bosch nabízí spolehlivost, kterou jako profesionálové potřebujete.

Pro profesionály od profesionálů.

Psal se rok 1886, když Robert Bosch založil svou firmu. Byla to doba velkých převratů. Industrializace probíhala neuvěřitelně rychle. Elektrotechnika otevírala nové, dosud neznámé možnosti. Robert Bosch, fascinovaný elektřinou, otevřel dílnu na výrobky v oboru jemné mechaniky a elektrotechniky. Instaloval hromosvody, zřizoval domácí telefony, vyráběl elektrotechnické přístroje. Díky vysokým nárokům na kvalitu a orientaci na zákazníka si, spíše nenápadně, vybudoval solidní pověst.

A pak se objevil problém, který nedokázal vyřešit Nicolaus Otto, Carl Benz ani Gottlieb Daimler… A sice vytvořit přesné, externě řízené zapalování pro spalovací motory. Spalovací motory se tak podobaly spíše parnímu stroji: Byly velké a těžké, pomalé a nespolehlivé. Tento problém problémů, totiž spolehlivé zapalování, vyřešila firma Robert Bosch v prvním roce po svém založení. Když firma obdržela zakázku, zkonstruoval nadaný inženýr Gottlob Honold první funkční magneto na světě. Ale automobilové firmy se vůči novému zapalovacímu zařízení stavěly skepticky. Až po úspěchu několika tisíců zapalování pro stacionární motory zapalování Bosch triumfovalo a začala prudká cesta firmy Robert Bosch k úspěchu: 1902 zapalovací svíčka 1910 centrální mazání strojů a motorů olejem 1912 dynamo v automobilu 1913 elektrický spouštěč a osvětlení Bosch v automobilu Robert Bosch byl přesvědčený o svých výrobcích a velmi brzo vsadil na zahraniční obchod. Úspěch mu dal za pravdu: V roce 1914 činil podíl exportu již více než 85 %. Potom přišla první světová válka…

Po skončení války stála firma Robert Bosch před těžkými úkoly. Výrobu bylo třeba přizpůsobit mírovým účelům. Aby se využila výrobní zařízení, bylo nutno kromě „tradičních“ výrobků získat i nové trhy. Řada výrobků Bosch se rozšířila: 1921 houkačka Bosch 1925 vstřikovací čerpadlo Bosch pro naftové motory 1926 baterie Bosch pro automobily 1928 blinkr, první ukazatel směru jízdy pro automobily, a první elektrický „nástroj“, strojek na vlasy! 1929 centrální mazání strojů a motorů tukem A potom se v roce 1932 přidávají dvě nové oblasti: domácí spotřebiče Bosch a elektrické nářadí Bosch!

Úplně první elektrický „nástroj“ Bosch: strojek na vlasy Forfex

Lousiana, USA 1924

Edmond Michel stál na poli s cukrovou třtinou a pozoroval dělníky při sklizni. Muži s mačetami sekali silné stonky cukrové třtiny a s námahou se propracovávali polem. Namáhavá práci v letním vedru. Edmond Michel se rozhodl, že to změní. Tak vznikla první elektrická ruční pila. Výsledek přinesl tučné titulky v novinách: Po krátké době vývoje založili Edmond Michel a Joseph W. Sullivan 1. července 1924 společnost Michel Electric Handsaw Company, která byla v roce 1926 přejmenována na Skilsaw Inc. Již v roce 1927 se prodalo 2 000 pil a firma dosáhla prvního zisku. Od roku 1928 byla u krytu motoru zavedena metoda lití pod tlakem, v letech 1930 a 1934 doplnily program výrobků elektrické nůžky na živé ploty a elektrické vrtačky.

Další důležité mezníky v dějinách Skil představuje zavedení dvojité izolace v roce 1962 a první vrtačky s nastavením různých otáček v roce 1964. V USA se název Skil stal pojmem pro elektrické ruční okružní pily. Ještě dnes řekne americký řemeslník, když potřebuje ruční okružní pilu: Give me my Skilsaw!

Okružní pila SKILSAW

Stvoření elektrického nářadí Bosch V roce 1931 začíná vývoj malého elektrického nářadí s motorem v rukojeti. Touha po pokroku v tomto směru byla stále silnější. Na desetitisících pracovištích bylo požadováno jednodušší a levnější nářadí. V oblasti středně těžkého elektrického nářadí již byly učiněny první kroky. Několik výrobců vyrábělo vrtačky a jiné nářadí s motory na stejnosměrný nebo střídavý proud.

Již v roce 1895 vznikla např. ve Stuttgartu první elektrická ruční vrtačka Fein. Později následovalo středně těžké nářadí s univerzálním motorem na stejnosměrný a střídavý proud. Ale malé elektrické nářadí se štíhlým tvarem a snadnou manipulací ještě chybělo, a tak tedy začaly různé továrny na nářadí s jeho konstrukcí.

V roce 1932 vzniklo první šikovné elektrické nářadí s motorem v rukojeti, které mělo osvědčit svou výkonnost v praxi. Ve firmě Robert Bosch GmbH byla popudem k tenkrát netušenému vývoji vlastní potřeba. Ve velkých závodech ve Stuttgartu a Feuerbachu bylo pro výrobu elektrického vybavení automobilů zapotřebí lepší nářadí. 50 elektrických šroubováků s motorem v rukojeti mělo nahradit šroubováky s ohebnými hřídeli v nepřetržité výrobě houkaček Bosch. Vhodný šroubovák ještě nikdo nevyráběl…

Tak začala firma Bosch nové nářadí vyvíjet sama. O rok později, v roce 1932, byl šroubovák Bosch s motorem v rukojeti hotový. Téměř současně byla zkonstruována také elektrická bruska s motorem v rukojeti a také ta byla využita nejprve ve vlastním závodu. Při výrobě vysoce kvalitních lisovacích a razicích forem byla určená pro jemné dobrušování a leštění.

To, co bylo původně zamýšleno pro vlastní závod, se ale brzy stalo novým výrobním programem: Již v roce 1932 bylo jisté, že Bosch dodá na trh celou sérii praktického elektrického nářadí. A tak bylo již v roce 1933 hotové další elektrické nářadí Bosch. To nejdůležitější byl obzvláště mnohostranný motor Bosch zabudovaný do rukojeti nářadí pro vrtání, frézování, kartáčování, broušení a leštění. K tomu další bruska na zabrušování ventilů u motorů pro automobily a letadla a dále u stacionárních spalovacích motorů, silné nůžky na plech a leštička pro leštění rovných ploch. První řada malého elektrického nářadí s motorem v rukojeti byla na světě!

Použití elektrického nářadí Bosch: Řemesla, výroba, nástrojářství. Elektrické nářadí Bosch je stejně mnohostranné, jako jeho možnosti použití!