Laserové měřiče vzdáleností Bosch PLR 25 a PLR 50

Vydáno: 17.03.2015 09:47
Laserové měřiče vzdáleností Bosch PLR 25 a PLR 50
Měření nikdy nebylo jednodušší než nyní: pomocí laserových měřičů vzdáleností Bosch PLR 25 a Bosch PLR 50.

Měření nikdy nebylo jednodušší než nyní: pomocí laserových měřičů vzdáleností BOSCH PLR 25 a BOSCH PLR 50.

Pokud Vás už nebaví měřit vzdálenosti ručně klasickým metrem, jste na správné adrese. Řešení nabízí firma Bosch a to dvěma laserovými měřiči BOSCH PLR 25 a BOSCH PLR 50, ve kterých je "skrytá" nejmodernější laserová technologie. Proto starý metr někam odložte a zkuste měřit jednoduše, rychle a hlavně přesně. Je třeba konstatovat, že tak přesně jako změříte vzdálenost s laserovými měřiči, ručně se takové výsledky dosahují jen těžko. Přesnost měření při měřičích je ± 2 mm, přičemž nezáleží na vzdálenosti měření. Pokud to porovnáme s měřiči, které měří na principu ultrazvuku, tak rozdíl je velký - přesnost měření kužele ultrazvuku je ± 50 mm na 10 m vzdálenost.

Měření pomocí laseru
Pro srovnání: Měření ultrazvukem


Kromě základní funkci měření délek mají měřiče ještě tyto funkce:

Měření ploch
Měření objemů
Nepřímé měření délek pomocí Pythagorovy věty (pouze PLR ​​50)

Vlastnosti měřičů vzdáleností BOSCH PLR 25 a BOSCH PLR 50:

Přesný bod měření se zobrazuje prostřednictvím laserového bodu do vzdálenosti až 25 m (BOSCH PLR 25), příp. 50 m (BOSCH PLR 50)
Díky velkému displeji můžete všechny výsledky měření snadno odečítat
Měření od přední a zadní hrany umožňuje použití přístroje PLR ​​25 a PLR 50 i na těžko dostupných místech
Měkká tlumicí vložka Softgrip neklouže a bezpečně sedí v ruce
Integrovaná pomůcka na zamíření napomáhá při zaměřování cíle ve velkých vzdálenostech.
Praktické funkční tlačítka usnadňují obsluhu díky srozumitelným symbolem, např. při výpočtu ploch a objemů
Extrémně kompaktní: přístroje PLR ​​25 a PLR 50 se vejdou do každé tašky nebo kapsyMěření vzdáleností - BOSCH PLR 25, BOSCH PLR 50

Měření délek je velmi jednoduché, začnete stisknutím tlačítka. Měření lze provádět s přední hrany měřiče - po přepnutí přístroje i se zadní hrany. Navíc u BOSCH PLR 50 je i funkce měření od rohu místnosti pomocí vyklápěcího kolíku. Je to velmi praktické, protože jinak bychom úhlopříčky v místnosti neměří. Při měření výšek s překážkami mezi bodem měření a objektem nebo při chybějící odrazné ploše můžete s přístrojem BOSCH PLR 50 využít funkci nepřímého měření délek, prováděným na základě Pythagorovy věty. Aby bylo možné provádět měření i v těžko dostupných úhlech a rozích, jednoduše vyklopte integrovaný dorazový kolík ze spodní strany přístroje. Libela vám pomůže při měření přímo z ruky a při větších vzdálenostech uvést přístroj BOSCH PLR 50 přesně do vodorovné polohy. Při obou měřičů můžete využít funkci trvalého měření. Co to znamená? Nemusíte držet měřič v jedné vziadlenosti, ale se můžete s ním pohybovat vpřed a vzad a na displeji se Vám bude zobrazovat aktuální hodnota. Přístroje vyhodnocují měření každých každých 0,5 s, takže velmi rychlý pohyb měřiče při měření může znamenat nepřesné měření.


Měření z přední části měřiče
Měření ze zadní části měřiče

Měření ploch

Další užitečná pomůcka, kterou využijete při měření ploch stěn, kdy potřebujete vědět, kolik potřebujete např. barvy na malování stěny. Stejně při omítání.

Příklad:

Máme místnost o rozměrech 6x3 ma výšce 2,5 m. Potřebujeme vědět kolik omítky půjde na stěny, pokud výrobce doporučuje 1 cm vrstvu, kde je spotřeba 12 kg na m2. Výpočet je jednoduchý.

Spustíme tlačítko měření plochy na měřiči. Nejprve si změříme výšku, pak délku, přístroj okamžitě vypočítá plochu, která je v našem případě 15 m2. Stejně postupujeme při měření plochy menší stěny. Výsledek je 7,5 m2. Hodnoty sečteme a vynásobíme dvěma, dostaneme hodnotu celkové plochy stěny 45 m2. Jelikož výrobce doporučuje 12 kg na m2, vynásobíme 45x12 = 540. Na stěnu je třeba koupit 540 kg omítky, čili např. 27 ks 20 kg pytlů.Měření objemu

Princip měření je podobný jako při měření ploch, je však třeba provést 3 měření po sobě, přičemž paprsek měřiče je přitom permanentně zapnutý. Konečný výsledek měření i poslední hodnota měření bude zobrazena na displeji. Využití je např. tehdy, pokud máme vykopanou jámu a potřebujeme zjistit, kolik m3 je potřebné zeminy na její zakopání.

Oba přístroje mají navíc funkci paměti, takže po každém měření si můžete jednoduše naměřené hodnoty uložit a není třeba si je zapisovat.


Měření od rohu místnosti pomocí BOSCH PLR 50Nepřímé měření pomocí Pythagorovy větyLibela na vyrovnání přístroje (jen BOSCH PLR 50)

Faktory ovlivňující měření

Rozsah měření přímo souvisí od síly světla, kde je měření prováděné a od reflexe cílového bodu měření. Pokud při měření venku svítí prudké slunce a navíc cílový bod je lesklý, je třeba použít brýle na zvideľnenie paprsku a cílovou tabulku, která vhodně paprsek odrazí. Případně můžeme cílovou plochu zastínit.

Materiály, které mohou zhoršit měření, resp. které přímo ovlivňují měření jsou:

plochy s průhledným povrchem (např. sklo, voda)
plochy s efektem zrcadlení (např. leštěný kov, sklo)
porézní povrchové plochy (např. izolační materiál)
plochy s povrchem, kde je struktura (např. hrubé omítky, přírodní kameny)
vzduchová vrstva s různou teplotou
nepřímo přijímané reflexe (odrazy) naměřené hodnoty