Praktický průvodce

Hledáte jednoduchá řešení a praktické tipy pro kutilské práce? Náš praktický průvodce vám pomůže.

Bez sklouznutí
Bez sklouznutí - Zabraňte nebezpečnému sklouznutí vrtačky při vrtání do obkladaček. Nejprve přes sebe v místě vrtání křížem nalepte dvě samolepicí pásky. Vrták pak nebude sklouzávat.

Jak zabránit rozštípnutí
Jak zabránit rozštípnutí - Chcete zabránit rozštípnutí tvrdého nebo tenkého dřeva při zatloukání hřebíků? Pomůže vám starý tesařský trik: Nejprve do něj natlučte hlavičku hřebíku kolmo na kresbu dřeva.

Rozbité nádobí
Rozbité nádobí - Lepíte-li například ucho hrníčku a nechce, aby se hrníček pohyboval, naplňte větší nádobu jemným pískem a hrníček do něj zabořte. Zůstane tak přesně v takové poloze, v jaké jej chcete mít. Jemný písek koupíte v zahradnictví a chovatelských potřebách.

Věšák na štětce
Věšák na štětce - Pečujte o své cenné štětce a po vyčištění je pověste na trochu upravené drátěné ramínko. Stejným způsobem můžete ukládat i válečky.

Prodlužovací kabely na navíjecím bubnu
Prodlužovací kabely na navíjecím bubnu - Pokud zapojujete elektrické nářadí nebo jiný spotřebič s vysokým příkonem, kabel zcela odviňte z bubnu. Navinutý kabel má mnohem větší odpor a může se přehřát, což by mohlo způsobit požár.

Držák kabelu
Držák kabelu - Na boku desetilitrového kbelíku udělejte u dna otvro, kterým projde zástrčka, a kabel naviňte dovnitř. Vytáhněte zástrčku a kabel se bude snadno odvíjet.

Výměna vodovodního kohoutku
Výměna vodovodního kohoutku - Abyste kohoutek nepoškodili kleštěmi, můžete jej utáhnout pomocí dvou pevně svázaných nebo sešroubovaných dřevěných latí. Kohoutek tak uchopíte stejně pevně jako kleštěmi, ale nepoškodíte jej.

Očistěte si ruce
Očistěte si ruce - Špinavé či mastné ruce si snadno očistíte mletou kávou, která má jemný brusný účinek a absorbuje nečistoty.

Čisté plechovky
Čisté plechovky - Nenechte lepidlo či barvu stékat po okraji plechovky, protože když zaschne, bude se vám plechovka špatně zavírat. Jak na to? Stačí okraj plechovky zakrýt kusem alobalu.

Čištění pilového kotouče
Čištění pilového kotouče - Zavěste pilový kotouč do skříně na nářadí a postříkejte jej čisticím přípravkem na trouby. Za dvace minut snadno setřete nečistoty a dřevěnou pryskyřici. Poté kotouč osuště a ošetřete vazelínou.

Zapuštěné šrouby
Zapuštěné šrouby - Chcete-li, aby byly vruty dokonale zapuštěné s plochou materiálu, vrtákem stejného průměru, jako je hlava vrutu, který chcete zapustit, odvrtejte několik milimetrů.

Vrtání děr na správných místech
Vrtání děr na správných místech - Upevňování dřevěných latí ke di je často obtížné, protože předvrtané otvory v lati často neodpovídají otvorům ve zdi. Řešení je snadné – přidržte u zdi lať s předvrtanými otvory a malým vrtákem si předvrtejte otvory a můžete správným vrtákem vyvrtat otvory pro hmoždinky.

Vrtání do duté zdi
Vrtání do duté zdi - Chcete-li změřit velikost mezery mezi sádrokartonem a zdí za ním, vyvrtejte nejprve malý otvor. Do něho zasuňte kus silného drátu dokud se nedotkne zdi. Nyní přesně víte, jakou délku navíc máte vyvrtat.

Vrtání do hladkého kovu
Vrtání do hladkého kovu - Pokud nechcete, aby vám vrták zpočátku ujížděl, udělejte nejprve v místě, kde chcete vrtat důlčíkem nebo hřebíkem malý důlek. Vrták pak zůstane tam, kde má.

Rada pro vrtání
Rada pro vrtání - Existuje jednoduchý způsob, jak předejít vyvrtání příliš hlubokého otvoru: přiložte k vrtáku hmoždinku, přidejte půl centimetru a tuto délku vyznačte barevnou lepicí páskou.

Vrtání bez prachu
Vrtání bez prachu - Chcete-li zachytit prach při vrtání, přehněte napůl samolepicí papírek (nebo obálku“ a nalepte jej na zdeď.

Prachový míček
Prachový míček - Chcete vrtat do stropu a nechcete, aby vám prach napadla do očí a do vrtačky? Stačí rozpůlit tenisový míček a nasadit jej na vrták.

Dokonale rovné upevnění police
Dokonale rovné upevnění police - Nejprve upevněte jednu konzolu a položte na ni polici. Na polici položte vodováhu. Vyrovnejte polici a na spodní straně police si udělejte značku. Nyní upevněte druhou konzolu horní hranou ve výšce značky.

Zatloukání hřebíků
Zatloukání hřebíků - Hřebíky lze zatloukat bez nebezpečí poranění prstu – stačí, když hřebík podržíte vlásenkou.

Držte je pevně
Držte je pevně - Vezměte kus silného lana dostatečné délky a svažte jej. Uchopte jej uprostřed a vzniklá oka podvlékněte pod deskou, kterou tak budete moci snadno a pohodlně přenášet.

Máte starou vodováhu?
Máte starou vodováhu? - Vyjměte z ní libelu a nalepte ji na vrtačku, paralelně s vrtákem. Nyní budete bez problému vrtat vodorovně.

Uvolněné topůrko kladiva
Uvolněné topůrko kladiva - Je-li uvolněné topůrko kladiva nebo sekery, můžete do něj shora napůl zatlouct hřebík a jeho konce ohnout dolů. Tím zaručíte, že hlava nástroje neuletí.

Uvolněné vruty
Uvolněné vruty - Pokud se uvolňuje vrut ve dřevě, můžete jej vyměnit za větší. Nebo do otvoru zalepte kus dřeva (například zápalku). Jakmile zaschne, našroubujte vrut zpět.

Magnetický šroubovák
Magnetický šroubovák - Magnetický šroubovák je praktická pomůcka v těžko dostupných místech. Špičku šroubováku si můžete zmagnetizovat sami tak, že přes ni přejedete několikrát jedním pólem magnetu ve stejném směru. Stejně tak můžete šroubovák demagnetizovat. Stejným pólem přes něj několikrát přejeďte, tentokrát v opačném směru.

Montáž okenní tabulky
Montáž okenní tabulky - Nalepte na tabulku silnou lepicí pásku, která poslouží jako držadlo. Na větší tabulky nalepte dvě „držadla“.

Natírání s čistýma rukama
Natírání s čistýma rukama - Maskovací lepicí pásku několikrát obtočte kolem spodní strany rukojeti štětce. Barva nebude stékat na ruce, pokud natíráte nad hlavou.

Hladké řezání
Hladké řezání - Pokud se vám při řezání zasekává pila, například pokud je list zrezivělý, potřete jej několikrát svíčkou. Díky vosku bude list hladce klouzat obrobkem.

Zlomené?
Zlomené? - Zlomil jste násadu rýče? Do odlomeného konce, který zůstal v rýči, zašroubujte dlouhý velký vrut. Hlavu vrutu upevněte do svěráku a rýč vytáhněte.

Dokonale svislé tapetování
Dokonale svislé tapetování - Vyrobte si olovnici – na hřebíček zavěste šňůru se závažím. Nyní si na horní a dolní straně zdi udělejte značky. Podle těchto značek nalepte první pruh tapet, který bude dokonale svislý.

Jak použít starou barvu
Jak použít starou barvu - Našli jste starou plechovku barvy a rádi byste ji použili? Nejprve z hladiny odstraňte škraloup a barvu důkladně promíchejte. Pokud v barvě zůstaly kusy škraloupu nebo hrudky, přelijte ji přes staré silonové punčochy a bude zase jako nová!

Vytahování hřebíku
Vytahování hřebíku - Potřebujete-li vytáhnout hřebík a nechcete kleštěmi či kladivem poškodit výrobek, podložte je kusem dřeva.

Bezpečně čisté
Bezpečně čisté - Víte, že barvu a mastnotu lze z pokožky odstranit rostlinný olejem? Je to nejen šetrnější pro tělo, ale též pro životní prostředí.

Bezpečně na žebříku
Bezpečně na žebříku - Zatlučte do země dva větší kolíky, přiložte k nim prkno položené na zem, druhé prkno postavte na něj a opřete je o kolíky. Žebřík se nebude bořit do země a nesklouzne dozadu. Získáte tak pocit bezpečí.

Broušení vrtačkou
Broušení vrtačkou - Zaoblené předměty můžete brousit rukou...nebo elektrickou vrtačkou! Stačí použít některé z mnoha příslušenství vhodných k tomuto účelu.

Rovný řez s kmitací pilou
Rovný řez s kmitací pilou - K obrobku, který chcete uříznout, upněte pomocí G svorky nebo spojovací svorky rovnou lať. Patku kmitací pily přiložte k lati a řežte podél ní. Získáte tak dokonale rovný řez!

Řezání přesného kruhu
Řezání přesného kruhu - K tomu vám poslouží kruhové vodítko. Upevněte jej hřebíkem ve středu kruhu, který chcete vyříznout. Vodítko se bude otáček kolem hřebíku.

Uskladnění štětce (I)
Uskladnění štětce (I) - Jakmile štětec vyschne, můžete štětiny sepnout gumičkou, aby si udržely tvar pro další natírání.

Uskladnění štětce (II)
Uskladnění štětce (II) - Nejprve nechce štětec nebo váleček důkladně vyschnout. Poté jej zabalte do balicího papíru nebo kusu čistého hadru. Uložte je na suchém místě. A´ž ho příště budete potřebovat, bude jako nový.

Uskladnění štětce (III)
Uskladnění štětce (III) - Chcete během práce krátce uložit váleček, na kterém je stále barva? Zabalte jej do kusu alobalu nebo potravinové fólie (postačí i igelitový sáček). Takto jej můžete bez obav nechat několik hodin.

Přiklepávání dřevěných a laminátových plovoucích podlah
Přiklepávání dřevěných a laminátových plovoucích podlah - Pokud nechcete poškodit péro, přiklepávejte dílce přes dřevěný špalek s vyříznutou drážkou.

Tapety bez vzduchových bublin
Tapety bez vzduchových bublin - Pokud máte pod novými tapetami vzduchové bubliny, rozřízněte je ostrým nožem nebo žiletkou. Stačí krátký řez. Poté pod tapetu malým štětečkem naneste trochu čerstvého lepidla. Papír důkladně přitiskněte ke zdi a přebytečné lepidlo odstraňte vlhkým hadříkem.

Dřevěný tmel správné barvy
Dřevěný tmel správné barvy - Často se stává, že chcete zaplnit otvor ve dřevě, ale nemůžete sehnat tmel správné barvy. V takovém případě jej zkuste namíchat sami. Smíchejte trochu pilin ze stejného dřeva s lepidlem a touto směsí vyplňte otvor. Jakmile zaschne, bude mít stejnou barvu jako okolní dřevo.