Řada akumulátorového nářadí s bezuhlíkovými motory EC

Vydáno: 03.03.2014 13:59
Řada akumulátorového nářadí s bezuhlíkovými motory EC
Nové akumulátorové nástroje s bezuhlíkovými motory EC jsou především vhodné pro sériové aplikace a stanovují novou laťku pro účinné a výkonné šroubování, vrtání, řezání a broušení.

Firma Bosch rozšiřuje svoji stávající řadu akumulátorového nářadí s bezuhlíkovými motory EC o tři další nástroje: akumulátorový šroubovák do sádrokartonu GSR 18 V-EC TE Professional, akumulátorovou vrtačku/šroubovák GSR 10,8 V-EC Professional a akumulátorový šroubovák GSR 10,8 V-EC HX Professional. Od září je řada doplněna o akumulátorovou multifunkční pilu GOP 14,4/18 V-EC Professional.
Nové akumulátorové nástroje s bezuhlíkovými motory EC jsou především vhodné pro sériové aplikace a stanovují novou laťku pro účinné a výkonné šroubování, vrtání, řezání a broušení.

Možnosti a výhody technologie EC

Základem nástrojů je bezúdržbový,mimořádně účinný bezuhlíkový motor EC, který profesionálním řemeslníkům umožňuje pracovat až o 30 % déle na jedno nabití baterie. Tento vysoký stupeň účinnosti navíc snižuje tepelné ztráty a nástroje se tolik nezahřívají. Electronic Motor Protection (EMP) chrání nástroj před přetížením, neboť okamžitě vypne motor, pokud dojde k jeho zablokování. Díky tomu je životnost akumulátorových nástrojů Bosch s motory EC dvojnásobná oproti nástrojům s běžnými motory.

Technologie EC rovněž umožňuje nabízet velice kompaktní a lehkou konstrukci nástrojů. Díky tomu se nástroje snadno používají při práci nad hlavou, v těsných prostorách nebo na obtížně dostupných místech.

Akumulátorové nástroje EC jsou především vhodné pro kontinuální použití na pracovišti nebo v dílně: akumulátorový šroubovák do sádrokartonu GSR 18 V-EC TE Professional například na šroubování řady šroubů do sádrokartonu, akumulátorový šroubovák GSR 10,8 V-EC HX Professional pro šroubování řady šroubů do dřevěných nosníků a akumulátorovou víceúčelovou pilu GOP 14,4/18 V-EC Professional pro aplikace, jako např. rychlé a snadné hranění zárubní dveří pro čisté položení parket a laminátu.

Výhody nových bezuhlíkových motorů Bosch


  • Delší životnost až o 100 %: nedochází k opotřebení uhlíků.
  • Vysoký výkon a kompaktní provedení: nejlepší poměr výkon/hmotnost ve své třídě.
  • Vyšší účinnost ve srovnání s DC motorem: nedochází k opotřebení komponentů.
  • Až o 30 % delší provozní doba na jedno nabití akumulátoru.

Vrtací kladivo GBH 18 V-EC Professional

Do řady akumulátorových nástrojů s bezuhlíkovými motory EC patřív současné době akumulátorové vrtací kladivo GBH 18 V-EC Professional, která nabízí profesionálním řemeslníkům nejlepší poměr výkon-hmotnost ze všech akumulátorových vrtacích kladiv ve třídě 18 V dostupných na trhu. Váží pouze 2,6 kg a dosahuje jednorázové příklepové energie 1,7 J. Maximální průměr vrtání je 18 mm.

Vrtací kladivo GBH 36 V-LI Compact Professional

Dalším nástrojem nové řady je akumulátorové vrtací kladivo GBH 36 V-LI Compact Professional, která váží pouze 2,9 kg, je velice kompaktní a vyvrtá až 100 otvorů o rozměrech 6 × 40 mm do betonu na jedno nabití baterie. Nabízí příklepovou energii 1,8 J, rychlost až 1 500 otáček za minutu a dokáže vyvrtat otvory o maximálním průměru 18 mm do betonu a 30 mm do dřeva. Její antivibrační systém zaručuje práci, která šetří síly uživatele a snižuje jeho únavu.

Sádrokartonářský šroubovák GSR 18 V-EC TE Professional

Od září letošního roku je na trhu novinka – GSR 18 V-EC TE Professional, což je první akumulátorový šroubovák do sádrokartonu z řady „dynamicseries“ firmy Bosch (řada mimořádně kompaktních nástrojů s dlouhou provozní životností baterie). Díky 2,0 Ah baterii zašroubuje GSR 18 V-EC TE Professional na jedno nabití až 1 700 šroubů o průměru 3,5 mm a délce 35 mm do sádrokartonu na kovových profilech. To vše rychlostí 4 200 otáček za minutu, což zaručuje rychlý postup práce na pracovišti. Bezuhlíkový motor EC je zapouzdřen a spolehlivě tak chrání nástroj před prachem.
Kromě toho má GSR 18 V-EC TE Professional délku hlavy pouze 207 mm a je tak nejmenším akumulátorovým šroubovákem do sádrokartonu ve třídě 18 V. Jeho konstrukce je natolik kompaktní, že váží pouhých 1,3 kg s 2,0 Ah baterií navzdory tomu, že má robustní kovovou převodovku. Je tak mimořádně šikovný a umožňuje pracovat s vysokou mírou přesnosti.
Vlastnosti akumulátorového šroubováku do sádrokartonu jsou završeny kompletním příslušenstvím, jako například nástavec šroubové pistole MA55 Professional pro šroubové pásy Bosch. Jeden pás obsahuje 50 šroubů. Je tak možné provádět sériovou aplikaci nebo montáž šroubů nad hlavou mimořádně rychlým a účinným způsobem. Nastavitelná hloubka zarážky zaručuje přesnou hloubku šroubování i při plné rychlosti, zatímco tlačítko zámku na spínači akcelerátoru zaručuje minimální únavu uživatele.

Dva šikovné šroubováky 10,8 V

Akumulátorový šroubovák GSR 10,8 V-EC Professional a akumulátorový šroubovák GSR 10,8 V-EC HX Professional s univerzálním držákem bitů váží 0,9 kg, resp. 0,7 kg a mají délku hlavy 163 mm, resp. 135 mm a jsou tak díky tomu nejlehčí a nejkratší šroubováky ve třídě 10,8 V. Jsou zvláště pohodlné do ruky, využívají maximální krouticí moment 20 Nm, maximální rychlost 1 300 otáček za minutu a jsou vhodné pro široké spektrum aplikací, například šroubování do dřeva, kovu a plastu. Akumulátorový šroubovák GSR 10,8 V-EC Professional rovněž vrtá otvory až do průměru 10 mm v oceli a až 30 mm do dřeva.
Nabízí dvojnásobnou životnost v porovnání s běžnými nástroji s motory DC. Kromě toho je možné do měkkého dřeva na jedno nabití baterie zašroubovat až 770 šroubů o velikosti 4 × 40 mm díky navýšení účinnosti díky využití technologie EC ve spojení s baterií 2,0 Ah. Maximálního postupu práce je tak dosaženo v minimálním čase. Pokud musí uživatel práci přerušit, může jednoduše akumulátorový šroubovák/vrtačku zavěsit za pás pomocí spony. Potřebné bity jsou vždy při ruce díky držáku bitů přímo na nástroji. Profesionální řemeslníci mohou také přizpůsobit svůj GSR 10,8 V-EC Professional pomocí připojitelných barevných spon. Díky tomu je možné snadno rozlišovat nástroje stejného modelu na pracovišti.

Výkonná akumulátorová univerzální pila

Akumulátorová oscilační univerzální pila GOP 14,4/18 V-EC Professional nabízí stupeň účinnosti větší než 80 %. Běžné elektromotory DC na stejnosměrný proud dosahují účinnosti pouze 60 až 70 %. Tento nástroj s nízkou úrovní vibrací je spolehlivým a univerzálním pomocníkem pro různé úpravy, ohraňování a opravy. Je možné jej použít například k vytvoření vnořených řezů do měkkého a tvrdého dřeva, k úpravě zárubní, plážového nábytku na těžko dostupných místech nebo k oříznutí zaseknutých hřebíků. Akumulátorová univerzální pila je dobře vyvážená, perfektně zapadá do ruky a nabízí mimořádně výkonnou 4,0 Ah baterii s technologií CoolPack. Její SDS systém umožňuje rychlou výměnu příslušenství bez použití nástrojů se standardem OIS (Oscillating Interface System).