Šroubování a vrtání do dřeva

Šroubové spoje představují ve výrobě nábytku rychlou a jednoduchou alternativu ke klíženým spojům. Vrtání do dřeva je ovšem náročnější, než se na první pohled zdá. Zde se dozvíte, na čem záleží při šroubování a vrtání do dřeva.


Postup šroubování a vrtání:

Takto si zabezpečíte pevné a hezké šroubové spoje:

1 - Používejte vrták do dřeva se středicím hrotem. Na normální otvory o malém až středním průměru můžete používat spirálový vrták. Na hluboké otvory o průměru 8–10 mm doporučujeme hadovitý vrták. Pro vrtání málo hlubokých otvorů do průměru 30 mm je vhodný Forstnerův vrták. Děrovka je ideální pro vrtání průchozích otvorů od průměru 30 mm.
2 - Vždy používejte vruty do dřeva. Mají závit s velkým stoupáním a výrazný hrot. Stopka je válcová nebo kónická.
3 - (Akumulátorové) šroubováky a (akumulátorové) vrtací šroubováky jsou ideální pro šroubování. Při příležitostném použití lze použít také vrtačky.
4 - Dbejte na to, abyste v nářadí použili bit (šroubovací nástavec), který přesně odpovídá šroubu. Jinak se může stát, že při šroubování dojde k vyklouznutí. Šrouby Torx se vyznačují pevným upevněním, křížové šrouby (odborný název Pozidriv nebo Philips) jsou všeobecně vhodnější než šrouby s drážkou.
5 - Nejlepšího výsledku dosáhnete, když budete vrtat podél vláken dřeva. Nastavte správné otáčky. Pokud jsou otáčky příliš nízké, bude otvor otřepený. Při příliš vysokých otáčkách hrozí nebezpečí přehřátí obrobku a vzniku spálených míst. Vrták nasazujte pečlivě.
6 - Upevněte obrobek svěrkami, aby se při vrtání neposunul. Abyste nepoškodili pracovní desku, podložte odřezek, který můžete navrtat. Kromě toho tak zabráníte vytrhávání vláken při provrtání.
7 - Pro spojení dvou dřevěných dílů pomocí šroubů vyvrtejte do dílu, do kterého budete šroubovat jako do prvního, otvor vždy o 0,5 až 1 mm větší, než je průměr šroubu. Do dílu, do kterého budete šroubovat poté, byste naproti tomu měli předvrtat vždy otvor o 1 mm menší. Tak se může závit dobře zaříznout.
8 - Pokud používáte zápustné šrouby, zahlubte otvor tak hluboko, aby v něm hlava šroubu vždy zmizela.