Šroubování a vrtání do zdiva a betonu

Jak by vypadaly zdi, kdyby nebyly šrouby? Zde se dozvíte, na co musíte dbát, abyste bez námahy připevnili lampy, police a další a aby se při vrtání především nic nepokazilo. Akumulátorové šroubováky a akumulátorové vrtací šroubováky.


Postup šroubování a vrtání:

Dbejte na následující tipy, abyste zabránili šikmým nebo příliš velkým otvorům.

1 - Nejprve vyberte pro svůj záměr vhodné šrouby a odpovídající hmoždinky. Pro montáž do zdi se většinou používají rozpěrné hmoždinky.
2 - Pro vrtání do klasického zdiva je ideální příklepová vrtačka. Pokud chcete vrtat do velmi tvrdého betonu, budete za určitých okolností potřebovat vrtací kladivo.
3 - Pomocí detektoru zkontrolujte, zda nebudete omylem vrtat do elektrického nebo vodovodního vedení. Při vrtání vždy noste ochranné brýle.
4 - Určete přesnou polohu vrtaných otvorů a vyznačte si je tužkou. Tuto práci vám usnadní křížový laser.
5 - Zvolte vrták do kamene se stejným průměrem, jaký má hmoždinka, kterou chcete použít. Správně vystředěně a pevně upněte vrták do sklíčidla.
6 - Nasaďte hrot vrtáku kolmo ke zdi. Pokud přesně neznáte charakter zdi, vrtejte nejprve bez příklepu a zapněte ho teprve v případě odporu. Teprve když je vrták stabilní, začněte na nářadí tlačit.
7 - Otvor vyvrtejte tak hluboký, aby se do něj vešly celá hmoždinka i celý šroub. Případně použijte hloubkový doraz. Při vytahování nechte vrtačku běžet na nízké otáčky.
8 - Odstraňte z otvoru vrtný prach. Tak bude hmoždinka pevněji držet.
9 - (Akumulátorové) šroubováky(akumulátorové) vrtací šroubováky jsou ideální pro šroubování. Při příležitostném použití lze použít také vrtačky.
10 - Dbejte na to, abyste v nářadí použili bit (šroubovací nástavec), který přesně odpovídá šroubu. Jinak se může stát, že při šroubování dojde k vyklouznutí. Šrouby Torx se vyznačují pevným upevněním, křížové šrouby (odborný název Pozidriv nebo Philips) jsou všeobecně vhodnější než šrouby s drážkou.