Test akumulátorových a příklepových vrtaček 2016

Vydáno: 31.12.2015 09:38
Test akumulátorových a příklepových vrtaček 2016
Jednorychlostní nebo dvourychlostní, s přívodním kabelem či akumulátorem, s příklepem nebo bez příklepu. Všechny zmíněné varianty vrtaček a jejich kombinace jsme otestovali a přinášíme výsledky celkem 31 modelů. Zkoušeli jsme s nimi vrtat do různých materiálů, šroubovat několik velikostí šroubů, měřili jsme výdrž baterie, posvítili jsme si na životnost některých součástek a neopomenuli jsme zhodnotit vybavení. Jako vždy jsme našli dobré výrobky i ty nekvalitní.

Jednorychlostní nebo dvourychlostní, s přívodním kabelem či akumulátorem, s příklepem nebo bez příklepu. Všechny zmíněné varianty vrtaček a jejich kombinace jsme otestovali a přinášíme výsledky celkem 31 modelů. Zkoušeli jsme s nimi vrtat do různých materiálů, šroubovat několik velikostí šroubů, měřili jsme výdrž baterie, posvítili jsme si na životnost některých součástek a neopomenuli jsme zhodnotit vybavení. Jako vždy jsme našli dobré výrobky i ty nekvalitní.

Dobrá rada

Mezi příklepovými vrtačkami s přívodním kabelem je nejvýkonnější METABO SBE 1300 (dobře, 6910 Kč). Výhodnou koupí je v pořadí druhá nejlepší vrtačka BOSCH PSB 850-2 RE (dobře, 3820 Kč), která dosáhla podobných výsledků při zkouškách vrtání jako vítěz testu, ale ve srovnání s ním je o půl kilogramu lehčí. Mezi akumulátorovými modely byl nejlepší AEG BSB 18C Li 402C s 4Ah baterií (dobře, 10 440 Kč). Jako jeden z mála testovaných zvládne také vrtání s příklepem a díky vysokému krouticímu momentu si poradí i s velkými šrouby a vruty. Jako výhodný nákup lze doporučit v pořadí druhý BOSCH PSR 18 LI-2 (dobře, 4140 Kč). Ve srovnání s vítězem trochu hůře vrtá, ale má lepší ergonomii a je o 0,7 kilogramu lehčí. Dalším výhodným nákupem je Ryobi R18 DDP L13S (dobře, 3460 Kč).

Najít univerzální hobby vrtačku, která má dostatek síly na vrtání do tvrdších materiálů, ale zároveň ji lze použít i na šroubování vrutů a šroubů všech velikostí, není lehké. Takových je jako šafránu. Kvůli snadnějšímu výběru proto na jedné nebo druhé straně budete muset ze svých nároků slevit.

Na výběr jsou akumulátorové modely (aku šroubováky), které se hodí především na šroubování, případně na vrtání do měkčích materiálů. Anebo najdete klasické vrtačky s přívodním kabelem, které se naopak hodí hlavně na vrtání do všelijakých materiálů, a pokud jsou vybaveny příklepem, tak i na náročnější vrtání do zdiva či kamene.

Na tvrdší materiály (panel, železobeton) je zapotřebí vrtací kladivo s příklepem. Tomuto typu se však v testu nevěnujeme.

Akumulátorové versus síťové vrtačky

Aby mohl být přístroj poháněný energií z baterie používán nejen jako šroubovák, ale zároveň i jako vrtačka, je nutné, aby byl vybaven dvěma hlavními rychlostmi. První má totiž méně otáček a vyšší krouticí moment potřebný pro šroubování, druhá má poměr sil opačný, tedy menší krouticí moment a více otáček nezbytných pro vrtání.

Jednorychlostní verze je pouze elektrickým šroubovákem, nikoliv klasickou vrtačkou. Na vrtání totiž nemá dostatečnou rychlost. Její jedinou výhodou je nastavení krouticího momentu. Slouží k určení maximální síly, při jejímž dosažení se „vrtačka“ začne protáčet. Díky tomu přestává utahovat přesně ve chvíli, kdy je šroub zcela utažen.

Pokud má akumulátorový model dvě rychlosti, je z pohledu použití univerzálnější. Porovnáme-li však rozsah otáček obou rychlostí akumulátorových a síťových modelů, zjistíme, že maximum síťových je v obou rychlostech vyšší než u akumulátorových (při první rychlosti 1200 oproti 450, při druhé 3200 oproti 1650). Poukazuje to na již zmiňovaný fakt, že ačkoliv mají aku vrtačky dvě rychlosti, jsou vhodné pouze k vrtání do měkčích materiálů.

Pro síťové vrtačky to platí opačně. Přestože jsou vybaveny dvěma rychlostmi, ani to nestačí, aby s nimi šlo dobře a pohodlně šroubovat. I na první rychlost budou stále příliš rychlé. Sice lze otáčky snížit pomocí kolečka na spínači, případně je regulovat intenzitou stisku spínače, ovšem spolu s otáčkami se zároveň snižuje i krouticí moment. Nezávislá regulace krouticího momentu jim chybí. Nenajdete u nich ani funkci rychlého zastavení, kdy se motor po uvolnění spínače setrvačností nedotáčí, ale okamžitě se zastaví. Síťové vrtačky jsou navíc zpravidla těžší než baterií poháněné modely, proto jsou pro jejich ovládání zapotřebí obě ruce, což není při šroubování praktické.

Jednorychlostní síťové modely, ať už s příklepem, nebo bez, lze použít pouze na vrtání.

Aku vrtačky v akci

U praktických zkoušek jsme sledovali výkony při vrtání do různých materiálů (kov, dřevo, vápenec) i při šroubování, přičemž obě zkoušky měly stejný procentuální podíl na výsledné známce. Dále jsme hodnotili vrtání s příklepem a výdrž baterie.

Zkouška provrtání pětimilimetrové kovové desky byla pro aku modely obtížná, protože na tento úkol je potřeba rychlost nad 2000 otáček, což nemá žádná z testovaných vrtaček ani na druhý rychlostní stupeň. Nejrychlejší dvourychlostní modely to zvládly za méně než 30 sekund, naopak Skil 2330 AA, Einhell TE-CD 12 Li-1 a Ikea Fixa potřebovaly více času, což znamenalo špatné skóre. Jednorychlostní modely na tento typ materiálu nestačí, což potvrdily i výsledky testu – žádný neuspěl.

Při zkoušce se dřevem jsme vrtali díru o hloubce 40 mm a hodnotili rychlost vrtání, tedy kolik milimetrů do hloubky dokázal přístroj vyvrtat za sekundu. Nejrychlejší AEG BSB 18C Li 402C zvládl více než 1 cm za sekundu, nejpomalejší Einhell TE-CD 12 Li-1 jen přibližně 0,5 cm. Některé jednorychlostní modely byly ještě pomalejší, ale obecně jsou všechny vhodné na vrtání do dřeva.

Při zkoušce vrtání 30mm díry do vápence jsme měřili objem vyvrtaného materiálu. Nejschopnější byly v tomto ohledu první dva modely v testu (již zmiňovaný AEG a Bosch BOSCH PSR 18 LI-2), které dostaly dobré hodnocení, ostatní skončily s průměrnými nebo horšími známkami. Mezi jednorychlostními je výjimkou model Bosch Uneo Maxx, který si odnesl velmi dobrou známku.

Jako datel

Vrtání s příklepem jsme testovali pouze u patřičně vybavených modelů a používali jsme tři vrtáky o průměru 6, 8 a 10 mm. Nejlepšího výsledku dosáhl jednorychlostní BOSCH Uneo Maxx. Rychlou práci předvedl se všemi třemi vrtáky. Z dvourychlostních modelů si s 6 a 8mm vrtákem vedly všechny tři modely dobře nebo uspokojivě, 10mm zvládl dobře jen vítěz testu AEG.

Při zkoušce šroubování do dřeva jsme zašroubovávali vruty o rozměrech 8×80 mm a 10×120 mm bez předem vyvrtané díry. Dříve jsme testovali i menší vruty, ale současné akumulátory už jsou natolik výkonné, že je to pro ně snadný úkol. Kompletně celý vrut 8×80 mm zvládlo zavrtat pouze prvních šest modelů v tabulce a ještě Extol Craft 402419 a PowerPlus POWX0047LI. Ostatní nemají dostatečně velký krouticí moment, a vrut proto nebyl zcela zapraven do materiálu. S vrutem 10×120 mm si bez problémů poradil pouze vítěz testu AEG. Black&Decker EGBHP1881K a Ryobi R18 DDP L13S při této zkoušce pracovaly na hranici svých možností, kvůli přetěžování motoru několikrát zasahovala elektronická ochrana a přístroje se na chvíli zastavily. Zbývající testované modely neměly na tak dlouhý vrut dostatečný krouticí moment.

Zašroubovat do kovu celý šroub o rozměrech 6×16 mm zvládly všechny testované modely kromě Skil 2320 AA, kterému chyběl potřebný krouticí moment.

Akumulátorová alchymie

Při testování baterie jsme hodnotili, kolik vrtačka vyvrtá děr do dřeva a zašroubuje šroubů s plně nabitou baterií a kolik zvládne po 15minutovém dobíjení. Nejlépe si v této zkoušce vedl vítěz testu, který má baterii s největší kapacitou 4 Ah. Dobré byly také oba modely Bosch s kapacitou baterie 2 a 2,5 Ah.

Kapacita akumulátoru udává, kolik energie se do něj vejde, respektive jaké množství dokáže poskytnout. Je to ukazatel provozní doby – čím vyšší je kapacita, tím déle přístroj vydrží pracovat. Větší kapacita však může znamenat vyšší hmotnost a objemnější baterii, vyšší cenu a také delší dobu nabíjení. Pokud pořizujete velkokapacitní akumulátor, ujistěte se, že je dodáván s rychlonabíječkou, která ho zvládne rychle dobít.

Napětí baterie je ukazatelem a jedním z aspektů výsledného výkonu neboli síly. Čím větší je napětí, tím náročnější úkony dokáže přístroj splnit. Ideální kombinací se tedy zdá velká kapacita i napětí. V testu se však opakovaně ukázalo, že to není nutné. Z praxe můžeme doporučit, že je lepší mít dvě baterie o kapacitě alespoň 2 Ah a napětí ideálně 18 V než jednu o velké kapacitě, která se však bude dlouho nabíjet.

Síťové vrtačky v akci

Než se rozepíšeme o výsledcích síťových vrtaček, je třeba zmínit jeden důležitý fakt. Výsledky praktických zkoušek obou typů vrtaček mezi sebou nelze srovnávat, protože jsme pro každý typ připravili jiné podmínky. Zatímco u akumulátorových modelů jsme při zkouškách vrtání používali tři materiály (dřevo, vápenec a kov), u síťových pouze nejtvrdší z nich, tedy kov.

Měkké materiály by totiž nebyly pro tento typ vrtaček žádnou překážkou. Stejné je to u zkoušky příklepu. Síťové vrtačky, které jsou pro tento typ práce určeny, měly podmínky těžší – do betonu vrtaly s 12 a 16mm vrtákem.

Akumulátorové používaly průměr vrtáků 6, 8 a 10 mm. Netestovali jsme je ani na tvrdé žule, se kterou by si poradily jen těžko. Ačkoliv tedy mají oba modely stejnou známku za vrtání s příklepem, síťový model je výkonnější.

Šroubování a příklep

Jednorychlostní příklepovky nejsou vhodné pro šroubování velkých šroubů nebo vrutů do dřeva, schází jim potřebný krouticí moment. Menší vruty sice zvládnou zašroubovat, ale není to příjemná práce. Spíš zápasíte s vysokou rychlostí vrtačky, u níž nelze upravit krouticí moment. Vyměníme-li dřevo za kov, situace se příliš nezmění – 6mm šroub sice zvládnou zašroubovat, ale práce je stejně nepohodlná jako u dřeva. Známky proto byly špatné. Dvourychlostní modely dopadly ve zkouškách šroubování o trochu lépe, známky byly až na výjimku průměrné. Důvodem je lepší poměr rychlosti a krouticího momentu, který přináší přesnější a efektivnější práci.

Vrtání s příklepem je prubířským kamenem klasických vrtaček s přívodním kabelem – právě pro tyto činnosti jsou určeny. V testu proto měla tato zkouška téměř 50% podíl na výsledné známce za vrtání. Výsledky byly od dobrých po dostatečné a stejně jako v minulém testu se ukázalo, že vyšší počet deklarovaných úderů za minutu nemusí znamenat lepší výkon.

Nejlépe si vedl vítěz testu METABO SBE 1300, kterému jen těsně utekla velmi dobrá známka. Téměř srovnatelné výsledky měl DeWalt DeWalt DWD524KS, dobře obstály také modely BOSCH PSB 850-2 RA, Ryobi RPD 1200-K a AEG SB2E 1100 RV. Naopak malou sílu příklepu při zkoušce vrtání do betonu s 12mm vrtákem jsme zaznamenali u dvourychlostní Makity HP 2051 HJ a jednorychlostního SKIL 6290AA. Jednorychlostní Einhell TH-ID 720/1 E měl problémy s neustále se povolujícím vrtákem, což poukazuje na nekvalitní sklíčidlo. Při použití 16mm vrtáku už měly problémy všechny jednorychlostní modely. Při testu vrtání 6mm vrtákem do žuly se u výše zmíněné trojice projevily stejné nedostatky.

Vyvrtat do kovu 5 mm hlubokou díru nebyl pro žádnou z testovaných vrtaček problém.

Při zkoušce přesnosti vrtání jsme měřili, jestli se vrták vychyluje od osy otáčení, a to na volnoběh ve vzdálenosti čtyř centimetrů a při vrtání. Jednorychlostní SKIL 6290AA dostal nedostatečnou známku kvůli 1,5mm odchylce při vrtání a 0,8mm odchylce na volnoběh. U ostatních testovaných modelů byla odchylka na volnoběh v průměru 0,2 mm a při vrtání 0,5 mm.

Životnost a bezpečnost

V zátěžovém testu jsme se zaměřili na životnost dvou důležitých částí vrtaček – motoru a příklepového mechanismu. U síťových modelů došlo k obroušení uhlíků neboli kartáčů a komutátoru u jednorychlostních PowerPlus POWX026 a Skil 6290 AA a dvourychlostního Black&Decker KR1102K. Vrtačce Ferm PDM 1037S nevydržela ložiska osy sklíčidla. K obroušení příklepového mechanismu došlo u již zmíněného modelu SKIL 6290AA stejný problém jsme zaznamenali i u Black&Decker KR1102K. Ferm PDM 1037S neuspěl ani ve druhém zátěžovém testu příklepového mechanismu, když se porouchala kabeláž k držáku uhlíků. Drobným nedostatkem vrtačky Narex EVP 16 K-2 byl porouchaný přepínač příklepového mechanismu, při opakovaném testu se však stejná chyba už neobjevila. Velmi dobrá známka tak Narexu utekla jen o procento.

U akumulátorových vrtaček nevydržel zátěžový test motoru dvourychlostní Einhell TE-CD 12 Li-1, který skončil s obroušenými uhlíky už po 37 % stanovených zkušebních cyklů. Kvůli stejnému problému skončil i dvourychlostní PowerPlus POWX0047LI. V opakovaném testu se mu navíc rozbila převodovka. Z jednorychlostních modelů neprošly zátěžovým testem motoru Black&Decker ASD184KB a Fieldmann FDV 1001-A, opět kvůli obroušeným uhlíkům. Black&Decker EGBHP1881K měl poškozené vnitřní elektrické vedení už před polovinou testovacích cyklů příklepového mechanismu.

Akumulátorová vrtačka PowerPlus POWX0047LI neprošla testem odolnosti proti teplu (podle normy ČSN EN 60335-2-29). Zkouška probíhá za pomoci žhavé smyčky o teplotě 850 °C, která se přiloží k izolačnímu materiálu, termoplastu. Pokud se taví i po jejím odstranění, je to závažný bezpečnostní problém, který se negativně projeví na celkovém hodnocení.

To byl právě případ zmiňované PowerPlus, které se tavil materiál v okolí kontaktu nabíječky i baterie. U síťové vrtačky Ferm PDM 1037S jsme naměřili nevhodný poměr krouticího momentu a délky rukojeti, kdy vrtačka po náhodném zaseknutí vrtáku až moc silně „kopala do ruky“. Postupovali jsme podle normy ČSN EN 60745-2-1.

Užitečná nebo chybějící výbava

Všechny testované síťové vrtačky jsou vybaveny druhou rukojetí nezbytnou pro náročnější práce. Z akumulátorových modelů je to pouze nejlepší AEG BSB 18C Li 402C. Všechny síťové modely mají elektronické nastavení maximální rychlosti buď na spínači, nebo samostatně a všechny disponují nastavením hloubky vrtání. Naopak žádná vrtačka není vybavena konstantní kontrolou rychlosti, rychlým zastavením otáčení ani nastavením krouticího momentu.

Síťová vrtačka by měla mít přívodní kabel zhotovený nikoliv z plastu nebo PVC, ale z gumy (pryže), která je vhodnější pro práci při nižších teplotách. Z oplastovaného kabelu se totiž stává tvrdý, neflexibilní drát. Bez ohledu na typ by nářadí mělo být vybaveno automatickou aretací vřetena/hřídele, aby bylo možné vyměnit bity nebo vrtáky jednou rukou.

Pokud aretace není automatická, jsou k výměně nutné obě ruce. Výměnu vrtáků a bitů usnadňuje také přítomnost převodovky ve sklíčidle. Díky ní totiž není nutné vyvinout tak velkou sílu při utahování. Bez převodovky je míra utažení závislá pouze na vaší síle. Praktickou výbavou je také LED osvětlení pracovního místa.

Ve výbavě akumulátorové vrtačky by nemělo chybět nastavení krouticího momentu, funkce rychlého zastavení a ukazatel stavu baterie. Pro práci ve stísněných prostorách se také hodí možnost sundat sklíčidlo a umístit bit přímo na osu vřetena.

Převzato z Dtest