Test nůžek na živé ploty

Vydáno: 06.07.2015 07:53
Test nůžek na živé ploty
Plotostřihy pod drobnohledem

Zahradní nůžky jsou nezbytným nástrojem na údržbu živých plotů. Pokud z nich na zahradě nemáte zrovna čínskou zeď, ale staráte se jen o pár metrů a nechcete se namáhat s klasickými nůžkami, ideální je pro vás elektrická nebo akumulátorová verze. Srovnali jsme celkem 18 těchto přístrojů s délkou lišty 42 až 55 centimetrů. Hledali jsme jejich výhody a nevýhody, porovnávali pracovní výkony a zjišťovali, jak jsou odolné. S úpravou keřů z měkkého dřeva neměly výraznější problémy, ale s tvrdším dřevem některé zápasily.

Živý plot rovný jako stěna je zajímavým, oku lahodícím zahradnickým prvkem. Sám od sebe však takto dokonale nenaroste, jeho pravidelnost je dílem člověka, který se o něj stará a tvaruje ho do požadované podoby. Stejně jako snad každý jiný nástroj nebo nářadí, mají i zahradnické nůžky v současné době svoji motorovou verzi. Existují benzínem, elektřinou ze sítě i akumulátorem poháněné modely, se kterými to jde snáze a rychleji. My jsme otestovali dva posledně jmenované typy, které jsou pro běžného zahrádkáře nejvhodnější. Benzínové jsou určeny spíš pro velké pozemky či úpravu veřejných prostranství. V první řadě nás zajímalo, jak si takzvané plotostřihy s výkonnostním rozpětím 400 až 600 wattů povedou v terénu. Vyzkoušeli jsme je na dvou typech živých plotů – jeden tvořily túje z měkkého dřeva, druhý tvrdé buky.

Túje zvládnou, s bukem mají problémy

Při praktických zkouškách jsme živé ploty rozdělili na stejně velké úseky a pro každé nůžky jsme náhodně vybrali dva z nich. Hodnotili jsme tři nejdůležitější vlastnosti: rychlost, schopnost a kvalitu střihu. V prvním případě jsme měřili čas potřebný k ostřihání přiděleného úseku plotu. U schopnosti střihu jsme sledovali, jestli se nůžky s živým plotem perou a zasekávají se, nebo jim to jde jako po másle a pracují plynule. Z hlediska kvality jsme hodnotili čistotu střihu. V tabulce pak vidíte výslednou známku z těchto hodnocení.

Ukázalo se, že většina testovaných přístrojů je vhodná spíš pro úpravu živých plotů tvořených keři z měkkého dřeva s tenkými nebo středně silnými větvičkami. S těmi si dokážou poradit. Na tvrdé bukové dřevo však nemají dostatečný výkon, což se projevuje delším časem potřebným k ostřihání plotu, zasekáváním řezací lišty a horší kvalitou střihu – silnější větvičky nejsou čistě ustřižené, ale spíš postupně řezané nebo utržené (viz foto níže). Za tyto nedostatky jsme udělovali špatné nebo velmi špatné známky.

Charakter si žádá bezpečnost

Elektrické nůžky na plot jsou ze své podstaty nebezpečným nástrojem. Mají odhalenou lištu s ostrými zuby, o které by se člověk při práci mohl poranit. Na zubech jsou proto malé nástavce (v žargonu se nazývají palce), které zabraňují kontaktu s ostřím. Na bezpečnost je dbáno i při zapínání stroje – k uvedení do provozu je zapotřebí stisknutí dvou na sobě nezávislých spínačů, což zamezuje náhodnému spuštění zařízení. Několik modelů je navíc vybaveno další pojistkou, která ovladač zablokuje. To je užitečné například při přenášení.

Bezpečnost je na místě i při vypínání nůžek. Všechny jsou vybaveny takzvanou rychlobrzdou, která po puštění spínače zastaví čepel do jedné sekundy. Aby nedocházelo k nechtěnému poškození lišty například při neopatrném ukládání nůžek, navléká se na ni ochranný kryt. Vyrábí se buď z tvrdého plastu, nebo z měkčího igelitu. Praktičtější je verze z tvrdého plastu, která se neohýbá a lze snadno nasunout. Měkký kryt vyžaduje při nasazování trpělivost, jinak se rychle protrhne. Tomu odpovídá i naše hodnocení – modely s měkkým krytem lišty mají špatné známky.

Užitečné vlastnosti a výbava

Nejlepší testované elektrické nůžky Makita UH4570 jsou vybaveny praktickým třetím spínačem umístěným na zadní rukojeti. Při jeho využití se změní způsob uchopení a prodlouží se operativní vzdálenost o 23 cm. úchop sice není pohodlný, protože obě ruce drží zadní rukojeť a váha přístroje tvoří velkou páku, ale obsluha díky tomu dokáže ostřihat vzdálenější nebo hůře dostupná místa. Také elektrický Fieldmann FZN 2002-E disponuje třetím tlačítkem na zadní rukojeti, s jehož využitím se operativní vzdálenost prodlouží až o 35 cm na konečných 92 cm.

Plotostřihy jsou typem ručního nářadí, který se drží oběma rukama, mají proto i dvě samostatné rukojeti. Tvar té přední je buď obloukový (ve tvaru písmene U), nebo rovný (ve tvaru písmene T). Pro pohodlnější ovládání je lepší tvar U, který umožňuje měnit úchop podle toho, jestli střiháte v horizontální či vertikální poloze; spínač je tu po celé délce rukojeti. Tvar T toto neumožňuje, protože má spínač pouze v horizontální poloze, a střihání vysokých stěn plotu proto není příliš pohodlné. Projevuje se to i v našem hodnocení, kde modely s touto rukojetí mají horší známky za komfort uchopení i za ergonomii ovladačů.

Zadní rukojeť je většinou jednoduchá s jedním ovladačem, ale například Makita UH4570 ji má obloukovou, kterou lze uchopit více způsoby. Čtyři z testovaných modelů (akumulátorová Stiga a kabelové Power Plus, Fieldmann a Ryobi) mají praktickou otočnou zadní rukojeť usnadňující držení přístroje při vertikálním střihu. Fieldmann FZN 2002-E je navíc vybaven úhlově nastavitelnou zadní rukojetí pro snadnější střih blízko u země nebo vysoko nad hlavou.

Protože je přední rukojeť velmi blízko řezací lišty, je chráněna plastovým krytem, který zadrží odletující kousky větví. V některých případech, například u modelu Metabo HS 45, je však navržen trochu nešťastně, protože výrazně zkracuje využitelnou řeznou délku lišty. Oproti deklarovaným 550 mm je efektivních pouze 345 mm.

Odolnost a životnost

Sice nepředpokládáme, že by nůžky měly často padat na tvrdou zem, ale někdy se to stát může. Proto nás zajímalo, jestli mají bytelnou konstrukci i plastový kryt. Při pádových zkouškách jsme každý model nechali třikrát spadnout z výšky jednoho metru na betonovou zem, pokaždé v jiné poloze. Jeho stav jsme pak hodnotili podle logiky, že kvalitní výrobek by měl pády vydržet, proto jsme neudělovali dobré známky ve chvíli, kdy zkouškami prošel bez poškození, ale penalizovali jsme ho nedostatečnou známkou, pokud se rozbil. To je případ několika modelů s kabelovým přívodem, kterým se při pádové zkoušce rozbila přední rukojeť.

V druhé dílčí zkoušce odolnosti, v zátěžovém testu, jsme nechali všechny nůžky po dobu 66 hodin v přesných cyklech provozu a odpočinku střihat bukové větvičky. Sledovali jsme při tom, jestli nedojde k nějaké poruše motoru nebo jiných částí nůžek. Velmi dobré hodnocení dostaly jen ty modely, které neúnavně střihaly po celou vymezenou dobu.

Bohužel jsme byli svědky mnoha závad, kvůli kterým stroj přestal pracovat dřív, než dosáhl 66 hodin. Například elektrické nůžky Ryobi a akumulátorová Stiga odešly kvůli problémům s převodovkou už po sedmi hodinách testu, kabelový Hecht skončil po 10 hodinách kvůli poškozenému komutátoru, nůžky Fieldmann měly obroušené uhlíky po 19 hodinách. Nejhůře na tom byl akumulátorový model Al-Ko, který přestal fungovat už po třech hodinách testu kvůli problémům s elektronikou a nedostatečnému výkonu.

Baterie, nebo kabel?

Při rozhodování, jaký typ elektrických nůžek pořídit, hraje roli několik faktorů. Jsou to dostupnost elektrické sítě, velikost živého plotu a také vaše finanční možnosti. Akumulátorové modely jsou dražší než kabelové, v některých případech velmi výrazně. Na druhou stranu vám umožní volnost pohybu a zcela eliminují riziko přestřižení přívodního kabelu.

Velikost živého plotu je rozhodující proto, že čím je větší, tím déle ho budete střihat. Testované akumulátory vydrží v průměru zhruba 55 minut (nejdéle vítězný Stihl, 90 minut, a nejméně Al-Ko, 22 minut), což na velký plot nemusí stačit. Potom budete muset činnost přerušit a čekat, než se baterie dobije. Na velký plot proto doporučujeme verzi s kabelem – samozřejmě pouze v případě, kdy je dostupná elektrická síť. Pokud však nemáte na výběr a jste odkázáni na energii z baterie, někteří výrobci používají takzvaný akumulátorový program, který zákazníkovi umožňuje vybrat si z několika výkonnostních variant. A navíc pak baterii můžete používat i v jiném nářadí stejného výrobce.

Při výběru se držte obecného pravidla, že čím je větší napětí baterie, tím budou nůžky výkonnější, a čím větší je její kapacita, tím déle vydrží pracovat. Odpovídají tomu i hodnoty v naší tabulce, kde jsou na prvních místech modely s největší kapacitou a napětím baterie.

Převzato z Dtest