Test sekaček 2015

Vydáno: 16.04.2015 08:32
Test sekaček 2015
Dobře a rychle posekaný trávník, to je přání každého chalupáře nebo majitele domu se zahradou. Splnit by mu ho měla sekačka, jenže otázkou je, která to opravdu dokáže. Přednosti a nevýhody jednotlivých strojů se nejlépe projeví v přímém srovnání, proto jsme otestovali desítky modelů benzínových a elektrických rotačních sekaček. Posekali jsme s nimi stovky čtverečních metrů běžného, vlhkého a vysokého trávníku i přerostlé trávy. Zaměřili jsme se také na jejich obsluhu, hlučnost, spotřebu energie a další vlastnosti.

Test sekaček 2015

Dobře a rychle posekaný trávník, to je přání každého chalupáře nebo majitele domu se zahradou. Splnit by mu ho měla sekačka, jenže otázkou je, která to opravdu dokáže. Přednosti a nevýhody jednotlivých strojů se nejlépe projeví v přímém srovnání, proto jsme otestovali desítky modelů benzínových a elektrických rotačních sekaček. Posekali jsme s nimi stovky čtverečních metrů běžného, vlhkého a vysokého trávníku i přerostlé trávy. Zaměřili jsme se také na jejich obsluhu, hlučnost, spotřebu energie a další vlastnosti.

V mezinárodním testu se sešlo přes šest desítek rotačních sekaček, tedy poměrně velký vzorek trhu, který nabízí zajímavé srovnání. Z 34 v České republice dostupných modelů jsme do časopisu vybrali 28 z nich, zbylých šest najdete na našem webu společně s fotogalerií všech výrobků.

Největší váhu jsme v hodnocení přidělili celkové známce za sečení, která se skládá z několika dílčích zkoušek. Sekali jsme běžný trávník o výšce pěti centimetrů a stejně dlouhý vlhký trávník. Přestože vlhká tráva by se sekat neměla, někdy prostě není jiná možnost (například na jaře nebo na podzim), a proto jsme sekačky vyzkoušeli i při těchto podmínkách. Dále jsme sekali trávník vysoký deset centimetrů, se kterým se sekačky musejí často vypořádat na chatách a chalupách, kam se jezdí jen o víkendu. Otestovali jsme také, jak si poradí s přerostlým 30centimetrovým trávníkem a s nerovným nebo svažitým terénem.

Hodnotili jsme i schopnost mulčování, kdy se tráva nesbírá do koše, ale po uzavření vyhazovacího tunelu je v sekacím prostoru rozemleta na drobné kousky a ponechána v trávníku. Díky tomu se do něj vrátí živiny, o které přišel při růstu. V poslední dílčí zkoušce nazvané sběr trávy jsme sledovali, jestli není třeba koš vysypávat častěji, než je vzhledem k jeho objemu potřeba, a jak velké množství dokáže pojmout. Pokud byste totiž porovnali dva stejně velké a stejně plné koše, může se hmotnost nasbírané trávy lišit, protože zatímco v jednom koši bude tráva načechraná, v druhém bude napěchovaná.

Benzínové jsou výkonnější

Testované benzínové sekačky si většinou poradí se všemi typy trávníku velmi dobře nebo dobře. Z řady dobrých výsledků vybočuje v pořadí poslední McCulloch M40-125, která v jednotlivých zkouškách předvedla převážně uspokojivé nebo dostatečné výkony. Také Husqvarna LC 348V trochu zaváhala při sečení vlhkého trávníku a nerovného terénu, Hecht 548 SWE 5in1 měl menší problémy s vysokým trávníkem a efektivitou mulčování. Nejlépe si vedly vítězná Honda HRX 476 PK, John Deere RUN 51 a Dolmar PM5101S3, které prošly zkouškami sečení s celkově velmi dobrou známkou.

sekacky_06b

V případě elektrických sekaček jsou výsledky z dílčích zkoušek v průměru trochu horší, převážně dobré nebo uspokojivé, velmi dobrých není mnoho. Modely umístěné na konci tabulky dostaly za sekání vlhkého a vysokého trávníku nebo přerostlé trávy i dostatečné a nedostatečné známky.

Obecně jsou elektrické sekačky lepší na menší zahrady (rozloha zhruba do 400 m2) s pravidelně, minimálně jednou týdně sekaným trávníkem. Ovšem jak je vidět v tabulce, některé z testovaných si dokážou velmi dobře poradit i s vyšší trávou, například nejlepší elektrický model BOSCH Rotak 43. Na rozlehlejší zahrady (nad 400 m2) a vysokou trávu jsou pak určitě vhodnější benzínové sekačky. Většinou jsou vybaveny vlastním pojezdem neboli pohonem kol, díky kterému je před sebou nemusíte tlačit, ale ony jedou samy a vy je pouze směrujete, kam potřebujete. Z testovaných jím nebyly vybaveny pouze vítězná Honda a poslední McCulloch. Podle velikosti zahrady byste také měli volit záběr sečení – platí pravidlo, že čím větší zahrada, tím větší záběr. Například na rozlohu do 500 m2 vystačíte se 40 centimetry, do 1000 m2 se 46 cm.

Pokud byla sekačka vybavena funkcí mulčování, testovali jsme ji na běžném trávníku vysokém pět centimetrů a hodnotili její efektivitu jak hned po zkoušce, tak znovu po třech dnech. Velmi dobré hodnocení znamená, že trávník byl čistý, bez zbytků trávy, uspokojivá známka říká, že tráva nebyla dokonale rozsekaná a na trávníku byly občas vidět větší kousky.

Kromě testovaných rotačních sekaček, které jsou nejčastěji používaným typem techniky na úpravu zahradních trávníků, jsou na trhu i další stroje:

Robotická sekačka je zmenšenou a zautomatizovanou formou rotační sekačky a používá se na úpravu nízkých (anglických) trávníků. Pohybuje se v prostoru ohraničeném vodicím kabelem, který je třeba před jejím použitím položit „pod“ zem, a sama se jezdí dobíjet do základny. Při práci je tak zcela autonomní.

Bubnová sekačka je určena pro sekání vysoké, například luční trávy nebo málo udržovaných pozemků. Pracuje na stejném principu jako rotační sekačka, kdy se žací ústrojí otáčí kolem svislé osy, jen nože nejsou ukryty pod šasi, ale jsou umístěny v bubnu, který se pohybuje nízko u země. Prostor kolem bubnu je otevřený a právě díky tomu lze dobře sekat i vysokou trávu. Na údržbu zahradních trávníků se však nehodí.

Vřetenová sekačka na rozdíl od rotačního typu trávu neseká nožem, ale střihá. Travní stébla tak nejsou roztřepená a nežloutnou, trávník proto bývá zdravější a hustší. Vřetenové sekačky jsou vhodné na úpravu nízkých okrasných trávníků a také na golfová či fotbalová hřiště.

Strunová sekačka, lidově také nazývaná elektrická kosa, se drží v ruce a používá se na sekání špatně přístupných míst, kam se s běžnou sekačkou na kolečkách nedostanete, nejčastěji podél plotů nebo zdí, v rozích pozemku nebo ve svahu.

Vlastnosti a výbava pro snazší obsluhu

Ve výbavě sekačky by nemělo chybět snadné nastavení výšky sečení pomocí jedné páky nebo tlačítka, takzvané centrální nastavení. Zastaralý způsob, kdy se výška upravuje pro každé kolo zvlášť, je nepohodlný a zdlouhavý, ale u levnějších modelů se s ním lze stále setkat – mezi testovanými benzínovými je to případ strojů Wolf-Garten S 4600A a McCulloch M40-125. Existují však i horší metody nastavení, kdy je nutné manipulovat s osami kol (jako u elektrické sekačky Skil 0713 AA) nebo dokonce přední kolečka zcela odšroubovat. Velmi dobré nebo dobré hodnocení za nastavení výšky sečení v rámci obsluhy dostaly ty sekačky, které byly vybaveny zmiňovaným centrálním systémem. Minimální a maximální výšku sečení společně s počtem možných poloh hodnotíme v sekci vlastnosti a vybavení (výška sečení).

Při výběru sekačky je dobré porovnat její šířku se záběrem sečení. Čím menší rozdíl je mezi těmito dvěma hodnotami, tím lépe dokáže posekat trávu podél zdi nebo plotu. Hodnocení této vlastnosti najdete v tabulce pod názvem sečení v okolí překážek, kde kromě toho sledujeme také dosah nože k přednímu okraji sekačky.

Snadný start potěší, nastavitelný pojezd pomůže

sekacky_02

Benzínové sekačky se ve srovnání s elektrickými nestartují tak snadno. Musíte zatáhnout za šňůru, někdy i opakovaně, zatímco u elektrických jen zmáčknete tlačítko. Některé benzínové modely, v našem testu pouze Hecht 548 SWE 5in1, však mají startér, který přináší stejný komfort startování jako u elektrických – stačí pouze zmáčknout tlačítko. Baterii, která systém napájí, je sice potřeba pravidelně dobíjet adaptérem připojeným do sítě, ale pokud na to zapomenete, stále je tu klasická startovací šňůra. K pohodlnějšímu startování benzínové sekačky přispívá také automatický sytič, kterým byla vybavena většina testovaných modelů.

U sekačky s pojezdem je vhodné, aby šla měnit jeho rychlost. Fixní rychlost je totiž někdy poměrně vysoká, což vyžaduje svižný krok. Také při sekání vysoké nebo husté trávy je lepší, když se sekačka pohybuje pomalu, aby se stihla vypořádat s větším množstvím trávy. Pojezd je většinou záležitostí benzínových modelů, protože ty jsou určeny k sekání náročnějšího terénu, ale někdy ho mají i elektrické – to je případ testované Dolmar EM461S s největší šířkou záběru (46 centimetrů) a nejvyšší hmotností (32,5 kilogramu) mezi elektrickými modely.

Kola, madla, sběrný koš

Dalšími užitečnými prvky výbavy jsou velká zadní kola, která usnadňují průchodnost nerovným terénem a zlepšují manévrovatelnost sekačky. Boční odhoz trávy využijete při sekání přerostlé trávy, která by sběrný koš rychle zaplnila. Pro větší komfort by madlo mělo jít výškově nastavit a být vybaveno měkkým potahem. Při uskladnění sekačky lze ušetřit dost místa složením madla – k urychlení této činnosti pomohou praktické rychloupínáky, růžicové matice musíte odšroubovat.

Spojení sběrného koše a sekačky by mělo být pod co nejmenším úhlem, protože v opačném případě to může být jedna z překážek k jeho efektivnímu plnění. Míru naplnění, množství nasbírané trávy a také jak často je potřeba koš vysypávat, hodnotíme souhrnně ve sběru trávy v rámci hlavní zkoušky sečení. Velmi dobrou dílčí známku, která odpovídá naplnění koše na 90 procent, dostaly jen sekačky BOSCH Rotak 43, Sabo 43-EL Compact a Viking ME 443. Naopak Ryobi RLM 5319 SMEB, Vega 525 SXH 6in1 a Hecht 548 SWE 5in1 naplní koš jen na zhruba 65 procent, čemuž odpovídá dostatečná známka. Modely MTD 4218 EHW, Black and Decker EMAX 42I, McCulloch M40-125 a Skil 0713 AA jsou na tom ještě hůř. To v praxi znamená, že když je potřeba koš vysypat, jeho objem ještě zdaleka není zcela využitý.

Mulčování v okamžiku

fotolia_trava

Při přestavbě sekačky na mulčovací stroj je zpravidla nutné ucpat vyhazovací tunel plastovou záslepkou, která bývá součástí balení. Její drobnou nevýhodou je, že se časem může někam zatoulat a pak bude třeba koupit novou. Tento problém odpadá u nejlepší benzínové sekačky Honda a elektrické Wolf-Garten, které jsou vybaveny šikovným integrovaným systémem přepínání.

Záslepka je už součástí konstrukce a jednoduše se ovládá pákou na těle stroje. Navíc je tak možné zablokovat vyhazovací tunel jen částečně, takže část trávy bude sbírána do koše a část mulčována a ponechána v trávníku.

Pokud je u mulčování v sekci vlastnosti a vybavení uspokojivá známka, například u sekaček Bosch nebo Viking, znamená to, že mulčovací záslepka není součástí balení a je nutné ji samostatně dokoupit.

Elektrické jsou tišší a levnější

Z porovnání hlučnosti vycházejí v průměru lépe elektrické sekačky. Nejhorší známka v této kategorii byla dostatečná, nejlepší dokonce velmi dobrá. Z benzínových sekaček nebyla žádná hodnocena lépe než uspokojivě, zato dva modely (Dolmar PM5101S3 a Wolf-Garten S 4600A) dostaly nedostatečnou známku. Tento výsledek však není žádným překvapením.

Elektrické sekačky jsou také úspornější, porovnáme-li spotřebu elektrické energie a paliva. Zatímco cena za posekání 250 m2 je nanejvýš zhruba osm korun a většina testovaných se vejde pod čtyři koruny, benzínové sekačky začínají na necelých 13 korunách (Ryobi RLM 5319 SMEB) a končí na zhruba 34 korunách (Brill Steelline 52 XL R 6.0), a to nezohledňujeme cenu oleje.

U benzínové sekačky je kromě větší hlučnosti a provozních nákladů nutné počítat také s náročnější údržbou. Bytelnější konstrukce benzínové sekačky, jejíž šasi je většinou vyrobeno z kovu, se pak projevuje větší hmotností a tím pádem i obtížnější manipulací.

Údržba sekaček

Zatímco elektrickou sekačku je třeba čistit pouze od zbytků trávy po sekání a motor údržbu prakticky nevyžaduje, benzínová sekačka je jiný případ. U ní je zapotřebí kontrolovat hned několik věcí.

Podle barvy zapalovací svíčky se dá odvodit stav motoru. Cihlová barva značí, že je vše v pořádku. Zčernalá je důsledkem příliš bohaté směsi, která může být způsobena zaneseným vzduchovým filtrem. Namodralý odstín zase poukazuje na spalování oleje. Ideálně byste měli svíčku měnit každý rok, motor vám to vrátí snadnějšími starty a úsporou paliva.

Olej je důležitou kapitolou správného chodu motoru sekačky. Obzvlášť na jaře je vhodné, abyste starý olej vyměnili za nový, protože přes zimu na sebe navázal hodně vlhkosti, kvůli které se motor může i zadřít. V průběhu sezóny je pak nutné pravidelně kontrolovat hladinu oleje, aby odpovídala výrobcem doporučovanému množství znázorněnému ryskami na kontrolní měrce. Nejlepší je držet hladinu mezi těmito ryskami. A jestliže je barva oleje načernalá, je potřeba ho vyměnit.

Také starý benzín je vhodné na jaře vypustit, pokud jste to tedy neudělali už po posledním sečení před zimou, a dolít nový. Jinak totiž půjde sekačka špatně startovat a může se také poškodit karburátor nebo dokonce zaseknout sací ventil. Problémy spojené se starým benzínem se však týkají spíš moderních čtyřtaktních motorů, které jsou na kvalitu paliva citlivější než starší dvoutakty.

Pozornost si žádá také vzduchový filtr. Pokud je papírová vložka jen lehce znečištěna, lze filtr ještě jednu sezónu používat. Obecně je dobré ho pravidelně vyklepávat a zbavovat nečistot, které brání v průchodu vzduchu. Nejen že tak zaručíte motoru ideální podmínky pro provoz, ale zároveň prodloužíte životnost filtru. V případě, že je filtr někde poškozen, sekačku nestartujte a ihned ho vyměňte za nový.

Testované produkty Hodnocení
Honda HRX 476 PK dobře (79 %)
BOSCH Rotak 43 dobře (77 %)
John Deere RUN51 dobře (77 %)
Makita PM5101S3 dobře (74 %)
Bosch Rotak 37 dobře (73 %)
Sabo 43-EL Compact dobře (73 %)
Einhell GE-PM 48 S-H B&S dobře (72 %)
Gardena PowerMax 42E dobře (72 %)
John Deere R43EL dobře (72 %)
John Deere RUN41 dobře (72 %)
Makita EM461S dobře (72 %)
Ryobi RLM 5319 SMEB dobře (72 %)
Brill Steelline 52 XL R 6.0 dobře (69 %)
Vega 525 SXH 6in1 dobře (69 %)
Viking ME443 dobře (69 %)
Hecht 548 SWE dobře (68 %)
AL-KO 3600E dobře (67 %)
Stiga Combi 44E dobře (67 %)
Wolf Garten A370E dobře (66 %)
Wolf Garten S 4600A dobře (64 %)
Bosch ARM 37 dobře (64 %)
Husqvarna LC 348V dobře (63 %)
MTD 4218 EHW dobře (63 %)
Black and Decker EMAX 42I uspokojivě (59 %)
Brill Basic 34E uspokojivě (58 %)
Fieldman FZR 2002-E uspokojivě (55 %)
Mc Culloch M40-125 uspokojivě (53 %)
Skil 0713AA uspokojivě (49 %)