Slovník: Vrtačky


Vrtačky - Jaké existují druhy vrtaček?

Příklepová vrtačka

Příklepové vrtačky používají běžné vrtáky a slouží k vrtání do různých materiálů, např. do kamene, zdiva, dřeva a kovu. Nehodí se pouze k vrtání do betonu.

Vrtací kladivo

Vrtací kladiva používají speciální vrtáky SDS a jsou určena k vrtání do kamene, zdiva a zejména do betonu. Některá vrtací kladiva jsou vybavena též funkcí sekání k odstraňování vrstev tvrdých materiálů, jako např. betonu. K vrtání do dřeva či kovu je třeba nasadit speciální adaptér SDS, který umožňuje použití běžných vrtáků.

Akumulátorový vrtací šroubovák

Ačkoli je toto nářadí ideální ke šroubování, výborně také vrtá do dřeva a kovu. S akumulátorovými vrtacími šroubováky s příklepem lze vrtat i do zdiva, avšak nehodí se k vrtání do betonu. Velkou předností akumulátorového nářadí je volnost pohybu bez kabelu, což je ideální pro práci na místech, kde není zásuvka.

Nejpoužívanější typy sklíčidel

Nejpoužívanější typy sklíčidel – Sklíčidlo s klíčem

1) Sklíčidlo s klíčem

Do tohoto sklíčidla se upínají běžné vrtáky. Povoluje a utahujete se klíčem, který umožňuje pevné utažení, ale výměna vrtáků je pomalejší a musíte si dávat pozor, abyste klíč neztratili!

Nejpoužívanější typy sklíčidel - Sklíčidlo bez klíče s dvojitou objímkou

2) Sklíčidlo bez klíče s dvojitou objímkou

Toto sklíčidlo je také vhodné pro běžné vrtáky, ale funguje bez klíče. K utahování a povolení potřebujete obě ruce.

Nejpoužívanější typy sklíčidel - Sklíčidlo bez klíče s jednoduchou objímkou

3) Sklíčidlo bez klíče s jednoduchou objímkou

Toto je nejpohodlnější sklíčidlo pro běžné vrtáky. Je bez klíče a vrták utáhnete či povolíte jednou rukou.

Nejpoužívanější typy sklíčidel – Sklíčidlo SDS

4) Sklíčidlo SDS

Toto sklíčidlo mají pouze vrtací kladiva a je určenou pouze pro speciální vrtáky SDS, které se velmi snadno nasazují. K vrtání do dřeva či kovu však budete potřebovat speciální adaptér SDS, do kterého lze upnout běžné vrtáky.

aké vrtáky se používají na který materiál?

Volba vrtáku závisí na tom, do jakého materiálu chcete vrtat. Existují tři typy vrtáků:

Jaké vrtáky se používají na který materiál? – Vrtáky do kovu

1) Vrtáky do kovu

Vrtáky na kov s broušenou špičkou jsou vhodné pro měkčí kovy. To je např. hliník, měď, mosaz, zinek, železo a nelegovaná ocel. Vrtání do nerezové oceli vyžaduje vrtáky z rychlořezné oceli legované kobaltem (HSS-E) nebo vrtáky s titanovou vrstvou. Jsou dražší než normální vrtáky HSS, ale umožňují vrtání legovaných ocelí bez vysokého opotřebení.

Jaké vrtáky se používají na který materiál? – Vrtáky do dřeva

2) Vrtáky do dřeva

Tyto vrtáky mají dlouhou středicí špičku se dvěma předřezávači a jsou ideální k čistému vrtání do dřeva.

Jaké vrtáky se používají na který materiál? – Vrtáky do betonu

3) Vrtáky do betonu

Tyto vrtáky se používají do příklepových vrtaček a vrtacích kladiv k vrtání do zdiva a do betonu (vrtání do betonu vyžaduje vrtací kladivo). Je-li však zeď tvořena děrovanými tvárnicemi z porézního materiálu, vrtá se bez příklepu. Totéž platí pro porézní cihly a stěny z desek. Vrtání do těchto materiálů vyžaduje vrtáky do kamene s wolfram-karbidovou špičkou.

Jaké otáčky jsou vhodné pro který materiál a průměr otvoru?

Čím měkčí materiál, tím vyšší otáčky. A čím tvrdší materiál, tím nižší otáčky. Pro každý materiál a velikost otvoru vždy nastavte optimální otáčky.

Proč mají některé vrtačky dvě rychlosti?

Vyšší otáčky jsou učeny pro vrtání, nižších otáčky znamenají větší sílu, a jsou proto vhodné pro náročné utahování šroubů.


« Zpět do slovníku