Vrtáky od firmy Bosch

Vydáno: 18.03.2015 08:33
Vrtáky od firmy Bosch
Jdete vrtat a nevíte jaký typ vrtáku potřebujete? V tomto článku Vám zkusíme poradit, který vrták je pro Vás vhodný a ten správný.

Jdete vrtat a nevíte jaký typ vrtáku potřebujete? V tomto článku Vám zkusíme poradit, který vrták je pro Vás vhodný a ten správný. Firma Bosch jako specialista na nářadí a příslušenství Vám umí nabídnout nejen vrtáky běžné s válcovou stopkou, vrtáky SDS-plus, příp. SDS-max, ale i něco navíc. Bosch nabízí i vrtáky pro speciální účely např. na sklo nebo vrtáky univerzální. Svou všestranností Vám ušetří čas - nemusíte během práce vrtáky vždy vyměňovat a samozřejmě tím šetříte i finanční prostředky. Pokud již máte vybráno správné nářadí - vrtačku, šroubovák nebo vrtací kladivo je řada na výběr správného vrtáku.

Vrtáky do kovu - Vrták Bosch HSS-R

Pokud potřebujete vyvrtat otvory do materiálů jako jsou ocel do pevnosti v tahu 900 N // mm² (běžný kov), do neželezných kovů, šedé litiny nebo tvrdého plastu, tak vrták Bosch HSS-R je tou správnou volbou. Je to klasický a zřejmě nejběžnější válcovitý spirálový vrták s doma břity za poměrně nízkou cenu. Je ho možné koupit po kusech, ale také v různých sadách buď s jinými typy vrtáků nebo jako Skupinová balení. Jsou dostačující pro domácí kutilství. Při vrtání je vhodné použít řezný olej.

Vrták Bosch HSS-R do karoserieVrtáky Bosch vhodné do oceli s pevností v tahu 900 N // mm² tak než předchozí vrták + navíc s ním můžete vrtat do ocelových plechů a pevnější legované oceli. Vyznačují se malou délkou, takže se s nimi dostanete i na špatně přístupná místa. Jsou velmi vhodné pro vrtání v ručních vrtačkách, nebo také na stacionární použití - při upnutí vrtačky do vhodného stojanu.Vrták Bosch HSS-GVrtáky Bosch HSS-G jsou vrtáky s přesným výbrusem, což umožňuje až o 40% rychlejší vrtání jako např. při vrtání s vrtákem HSS s kuželovitým výbrusdom. Zároveň stačí pouze poloviční přítlak na vrták. Otvory není třeba předvrtávat až do průměru 10 mm, protože mají samovystreďovaciu špičku. Jsou vhodné pro legovanou a nelegovanou ocel do pevnosti v tahu 900 N / mm², ocelolitinu, šedou litinu, sintrované železo, temperovanou litinu, neželezné kovy, tvrdé plasty. Existují dva kvalitativní stupně: Vrtáky Topline na nejvyšší nároky a standardní vrtáky pro profesionální použití.


Vrták HSS-CoŠpička mezi vrtáky do kovu. Základními vlastnostmi vrtáku jsou vysoká odolnost vůči opotřebení vďka 5% příměsi kobaltu a tepelná odolnost. Jsou hlavně určeny pro vrtání do tvrdých materiálů, při kterých jiné typy vrtáků nemají šanci. Zvládnou vrtání do legované a nelegované oceli do pevnosti v tahu 1 000 N / mm², nerezové oceli V2A / V4A, šedé litiny, ocelolitiny, kyselinovzdorné a žáruvzdorné oceli, hořčíku. Jsou také ve dvou kvalitativních stupních: standarline a Topline, přičemž Topline vrtáky mají ještě delší životnost.


Vrták HSS-TinVrták do kovu s vrstvou nitrid titanu, která minimalizuje tření a těma i velmi dobře redukuje studené návarky. Je vhodný na legovanou a nelegovanou ocel do pevnosti v tahu 900 N / mm². Temperovanou litinu, sintrované železo, alpaku, měď, bronz a tvrdý plast jako plexisklo. Je vhodné při vrtání používat chladicí médium. Naopak výrobce nedoporučuje vrtání do hliníku. Velmi rychlý postup při vrtání: až o 40% rychleji než vrtáky srovnatelné s vrtací špičkou 118 ° bez křížového výbrusu.Vrták stupňovitý HSS s válcovou stopkou

V podstatě vrták speciální pro vrtání do neželezných kovů, ocelového plechu a plastu. Broušený vrták vhodný k vrtání do plechu s minimální tloušťkou bez otřepu a studených návarků. Okraje jsou zapuštěny, pevné stupně pro vrtání.Vrtáky do dřeva - Spirálový vrták

Nejvíce používaný a nejběžnější dvojspirálový vrták Bosch do dřeva s broušenou fazetou, který se hodí pro vrtání do měkkého a tvrdého dřeva, dřevěných materiálů a překližky. Mají velmi ostrou Středicí špičku a postranní ostří, které s lehkostí provrtají i tvrdší dřevo.Šroubovitý vrták

Ten správný vrták do dřeva jak měkkého, tak i tvrdého - je jedno jestli je dřevo suché nebo mokré. Nejvíce je používán tesaři a pokrývači, který s ním PŘEDVRTÁVAT otvory pro krokevní hřebíky a válcovité čepy. Má přesný výbrus, proto jsou vyvrtány díry přesné. Navíc ho umíte použít v jakékoli vrtačce se sklíčidlem 13 mm. Geometrie spirály je optimalizována, výsledkem je yysoká rychlost vrtání. Vrták s jemným povrchovým výbrusem a vysokou odolností vůči zlomení.


Dekorační vrták Clean Hinge

Nejnovější dekorační vrták od firmy Bosch z tvrdého kovu na vrtání otvorů pro panty. Pokud potřebujete vyvrtat přesný otvor, právě vrták Bosch Clean Hinge je ten pravý. Má mimořádně ostré hlavní i pomocné ostří, takže okraje otvoru nebudou vytrhané. Je používán zejména v truhlářství při výrobě kuchyňských linek, nábytku, policových regálů atd. Zvládne vyvrtat otvory do laminovaných desek, MDF desek, lepeného a tvrdého dřeva, dřevotřískových desek, dřevovláknitých desek, dřeva s vrstvou z plastu. Dokonce zvládne vrtání i do masivního dřeva.


Plochý vrták Self Cut
Nelze opomenout tohoto skvělého pomocníka od firmy Bosch, protože pokud Vám již maximální průměry spirálových vrtáků nestačí tehdy sáhnete právě po plochých vrtáků. Nejenže zvládne vrtání do měkkého i tvrdého masivního dřeva, ale i vrtání do lehkých stavebních materiálů jako je např. sádrokarton. Zvláštností vrtáku je to, že na ostří špičky jsou zářezy, které při vrtání vtahují vrták do nitra materiálu s zrychlí tím vrtání až trojnásobně oproti běžným plochým vrtákem - firma Bosch má podanou patentovou přihlášku. Stopka je šestihranná 1/4 ", takže je vrtáky možné upnout jak do vrtaček, tak i do vrtacího šroubováku.Vrtáky do betonu - Vrták Blue Granite

Pokud potřebujete vyvrtat otvor do betonu, nebo dokonce do tvrdé žuly má pro Vás firma Bosch řešení: vrták do betonu Blue Granite. Je odolný vůči příklepu, výrobce garantuje delší životnost oproti běžným vrtákem. Ostří je broušené diamantem a pájené při vysokých teplotách, přičemž vrták tím získal vlastnosti na základě kterých je vrtání rychlé, bezpečné a přesné. Je primárně určen k vrtání otvorů na kotvy. Dále je vhodný do zdiva, vápeno-pískové cihly, přírodního a umělého kamene.Vrták Silver Percussion

Vrták Bosch s vlastnostmi jako Blue Granite, avšak není vhodný pro vrtání do žuly. Zvládne tyto materiály: beton, zdivo, vápenopísková cihla, přírodní a umělý kámen. Vynikají vysokou pevností v ohybu a rychlým odsunem vyvrtaného materiálu.

Vrtáky do kamene - Vrták ImpactCenově přijatelný vrták do kamene - přírodního i umělého, zdiva, vápeno-pískové cihly. Ostří má z tvrdokovu, dá se použít v běžné příklepové vrtačce.Univerzální vrtáky - Univerzální vrták Multi Construction

Vrták od firmy Bosch určený k vrtání téměř do všech materiálů, přičemž je jedno jestli vrtáte s příklepem nebo bez příklepu. Můžete s ním vrtat do betonu, zdiva, pálené cihly, eternitu, lehkých stavebních materiálů, vícevrstvých materiálů, keramiky, obkladaček, dřeva, plastu, kovového plechu, či hliníku. Má vysokou životnost, protože tělo vrtáku je z legované nástrojové oceli. Hlavní výhoda: Nahrazuje různé typy vrtáků, což má za následek úsporu finančních prostředků a zároveň zkracuje čas při práci - netřeba vrtáky neustále vyměňovat.


Vrták na obkladačky Expert for Ceramic
Vrták na obkladačky měkké až středně tvrdé: s ostřím z tvrdého kovu broušeného diamantem a kruhový výbrus špičky, aby vrták při předvrtávání "neklouzal" po obkladačky - to jsou hlavní vlastnosti vrtáku, experta na obklady. Vrtat je třeba bez příklepu avšak netřeba ho chladit. Třeba si dávat pozor, při vrtání použít nízké otáčky.


Vrtáky do kladiv s upínáním SDS-plus - Vrták do betonu X5L
Pokud se chystáte vyvrtat do betonu, kde je případně armování, nebo pokud potřebujete vyvrtat více otvorů do betonu, nebo dokonce otvor s velkým průměrem má pro Vás firma Bosch řešení. Je to vrták SDS-plus s označením X5L. Jelikož je to vrták s upínáním SDS-plus je třeba mít vrtací kladivo s pneumatickým mechanismem a ne klasickou příklepovou vrtačku. Firma Bosch nabízí kromě uvedeného vrtáku X5L i různé jiné v různých kvalitativních stupních, které má pod označením S4L, B8, SpeedX (nejnovější typ). Speciální vrták pro vrtání přes armaturu je určen vrtal Bosch Rebar Cutter, kde je však třeba příklep vypnout.Vrtáky do kladiv s upínáním SDS-max - Vrták do betonu SpeedX
Vrtáky do betonu, kde je upnutí SDS-max - čili upnutí typické pro středně velké až velké kladiva s pneumatickým mechanismem. Pro běžného domácího kutila méně využitelné pouze, pokud při různých předělávky bytů, nebo při bouracích pracích. Z vlastností vrtáku Bosch SpeedX můžeme zmínit vysokou rychlost vrtání díky středicím špičce aktivní při vrtání, extrémně odolné odstřel s dlouhou životností výtvarné písmene "S", šikmé vedlejší ostří pro až agresivní postup při vrtání ... Dále má firma Bosch v nabídce vrtací nástroje SDS -max pod označením Ram X nebo M4. Na proražení velkého otvoru slouží vrtáky prorážecí. Pokud potřebujete vyvrtat otvor např. pro elektrickou zásuvku, určitě Vám poslouží vrtací korunky.Závěr:

Věříme, že Vám článek při výběru toho správného nástroje pomohl pokud ano přejeme Vám bezpečnou práci pokud ne, můžete se dozvědět podrobnosti na stránce www.boschnaradi.com konkrétně na tomto odkazu - Vrtáky Bosch.